Yarı-Canlı Robot Organizma Üretildi!

Robotların bir yaşam formu olarak karşımıza dikilip bize kafa tutmalarına azıcık kaldı.

Harvard Üniversitesi’nden Kit Parker ve ekibi, 8 Temmuz’da duyurdukları projelerinde yaşayan fare kalbindeki hücrelerden mini bir vatoz üretti. Kemiği ve dış çeperi altından, gövdesi de sentetik malzemeden oluşan bu bozuk para boyutlarındaki robo-vatoz, belli frekans aralığındaki ışık altında kendiliğinden harekete geçiyor, gerçek vatoz abileri gibi dalgalanarak yüzme hareketini taklit ediyor.

Parker, koca yürekli bir fareden aldığı 200.000 fare kalbi hücresini laboratuvar ortamında tekrar biçimlendirerek altın bir omurganın etrafında bir vatoz haline getirdi. İskelette esnekliği ve sağlamlığı aynı anda sağlayabildiği için altın kullandıklarını belirten uzmanlar, bu ürettikleri ‘şey’in ne tam olarak bir robot, ne de canlı bir organizma olduğunu söylemişler.

Yarı-Canlı Robot Organizma Üretildi!

Dünyaca ünlü Science dergisinin bu ayki kapak konusu olan ve ışık altında harekete geçen bu yarı-robot vatoz, ‘optogenetik’ mühendislikle yeniden şekillendirilen fare kalbi hücreleri ve 3D baskı yöntemi kullanılarak üretilmiş sentetik malzemelerden oluşan gövdesiyle 6 haftalık bir çalışma sonucu son halini almış.

Parker’ın ekibinde çalışan Adam Feinberg, bu vatozun herhangi bir bağışıklık sistemi olmadığı için bakteri ve virüslere karşı savunmasız olduğunu, bu sebeple laboratuvar ortamından başka yerlerde ‘yaşamasının’ henüz mümkün olmadığını belirtse de özel koşullar altında ölmeden ve kontrollü ışıklar sayesinde hareket ederek ‘bir bakıma’ yaşamını sürdürmesinin mümkün göründüğü aşikar.

Sonuç olarak, henüz belki gelişmiş yarı-robot organizmalarla karşılaşmamız için bir hayli zaman var gibi görünse de böyle çalışmalar sayesinde gelecek için ütopyalar (veya distopyalar) kurmak hepimiz için biraz daha kolaylaşıyor.

Robotlar dostumuzdur. Peki yaşayan robot organizmalar?

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.