Yapıştırma Değil, Elektronik Dövme!

Bihter Kartheuser 26.07.2016

Biz çocukluğumuzda cipsten çıkan dövmeyi kolumuza yapıştırırken, bizim çocuğumuz ise medikal verilerini takip eden dövmeyi koluna yapıştırıyor olacak.

Medikal teknoloji insan bedeninden veri toplamanın farklı yöntemlerini geliştirmeye devam ediyor. Bilim insanlarının on yıldan fazla bir süredir bu amaçla üzerinde çalıştıkları bir cihaz da elektronik dövme. Bedendeki hareketli yüzeylere uygulanabilen elektronik dövme icat edildiğinde, vücut ısısı ve beyin fonksiyonları gibi konularda bilgi veriyordu.

Yapıştırma Değil, Elektronik Dövme!
Cilde uygulanabilir ve esnek elektronik dövme.

Livescience’ın haberine göre Illinois Üniversitesi’nden John Rogers, deri kadar yumuşak olan ve bağ dokuya benzeyen, elektroniklerden yapılmış elektronik dövmenin, canlı dokulardan elektrik uyarısı almasını beklediklerini belirtmişti. Böylece biyolojik olarak entegre edilmiş medikal araçlara bir adım daha yaklaşılacağını da vurgulamıştı.

Bugün gelinen noktada cilde dövme gibi uygulanan, süper ince ve esnek elektrotlar geliştirildi. Livescience’ın haberine göre, geliştirilen bu teknoloji giyilmeye gerek kalmadan kas aktivitesini de takip edebilecek. Elektronik dövmelerin; yüz ifadelerinden duyguların haritasını çıkarma, nörodejeneratif rahatsızlıkların teşhisi ve protez kontrolü gibi çok sayıda alanda potansiyel olarak kullanılması hedefleniyor. Tel Aviv Üniversitesi’nden Yael Hanein, sarsıntıya sebep olan nörolojik rahasızlıklar, kas gerginliği, koordinasyon problemi ve Parkinson hastalığı gibi önemli rahatsızlıkların teşhisinde kullanılmak üzere elektronik dövme üzerinde çalışmaya devam ettiklerini belirtiyor.

Elektronik dövme üç ana bölümden oluşuyor: Bir karbon elektrodu, dövmeyi cilde sabitleyen yapışkan bir yüzey ve elektrik akımını sağlayan polimer kaplama. Hanein elektronik dövmenin kolay uygulanabilir olduğunu ve uzun süre ciltte sabit kalabildiğini, ancak veri toplama ve veri analizi kısımlarının biraz daha geliştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Psikologlar henüz duyguların haritasını çıkarabilmenin pek de mümkün olmadığını söylüyorlar, çünkü duyguların işleyişinin biyolojik işleyişten daha farklı olduğunu, ayrıca duyguların hesaplanabilir olmaktan çok algılanabilir olduğunu belirtiyorlar.

Elektronik dövme üzerinde çalışan bilim insanlarının bir sonraki adımı onları yapay zekayla donatıp duyguları da algılayabilir bir noktaya getirmek olursa şaşıracağımı zannetmiyorum!

National Science Foundation, Illinois Üniversitesi profesörlerinden John Rogers ve Yonggang Huang'ın bu alanda gerçekleştirdikleri ilk çalışmaya dair bilgileri aktarıyor.

Kapak Görseli: Creativity103

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.