Yanlış Bilinenlerde Bugün: Kaktüs Radyasyonu Emmiyormuş

Ezgi Özkurt 23.08.2016

Hiç mi emmiyor? Azıcık bile mi?

Yanlış Bilinenlerde Bugün: Kaktüs Radyasyonu Emmiyormuş

Evimde, masamda severek bulundurduğum, sevmemin yanı sıra körü körüne inandığım, 'kaktüs radyasyonu emiyor!' teorisi çürütüldü. Bu gerçekten de yaygın olarak inanılan bir şey, sokağa çıkıp anket yapsam, eminim benim gibi bir sürü insan bulunurum.

Fakat Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Zencirkıran, konuyla ilgili açıklamasında, böyle bir şeyin olmadığını güzel güzel anlattı. Aslında şöyle dedi, "halk arasında genel olarak böyle bir inanış olsa da bilimsel olarak böyle bir açıklama yapılmış değil."

Kafamızdan bilim uydurmayalım...

AA'nın haberine göre, Prof. Dr. Murat Zencirkıran, konuya açıklama getirmek için 'kaktüs inancı'nı ele aldı.

"Kaktüsün elektromanyetik radyasyonu belirli bir oranda absorbe ettiği doğru fakat zaten her bitki ve çiçek fotosentez yapabilmek için ortamdaki bulunan ışığın temel birimi olan fotonları yani elektromanyetik kuvvetin bir bölümünü, radyasyonu belirli bir miktarda emer. Bitkiler zaten ortamdaki radyo dalgaları, mikrodalgalar, görünür ışık, morötesi ışınım ve kızılötesi ışınımın oluşturduğu elektromanyetik radyasyonu belirli bir oranda emerek ve bunu da havadan aldığı karbondioksitle birleştirerek kendisi için şeker yani besin üretir.

Bitkilerin hayatta kalabilmeleri için ortamda bulunan ışığı, yani elektromanyetik radyasyonu özümsemeleri gerekir. Burada asıl sormamız gereken, kaktüsün diğer bitkiler ya da cisimlerden elektromanyetik radyasyonu emmede üstün olup olmadığıdır."

Kaktüsün çok fazla suyu muhafaza edebilen bir bitki olması, radyasyonu emdiğini göstermezmiş.

"Suyun iyi bir radyasyon absorbe edici kimyasal olduğu doğrudur ancak kaktüslerde su miktarı ortalama yüzde 88'dir. Bu mantıkla bakacak olursak içeriğinde yüzde 90'ın üzerinde su bulunan kavunun daha iyi bir radyasyon emici olması gerekir" ifadelerini kullandı.

Kaktüslerin insanları zararlı ışınımlardan bütünüyle koruduğu tezi tamamen bilim dışıymış.

"Kaktüs bitkilerinin insanları zararlı ışınımlardan koruduğu iddiası fizikle çeliştiği gibi biyoloji bilimiyle de çelişir. Dünyadaki bütün bitkiler belli bir ortak atadan köken alarak ortaya çıkar ve sürekli değişirler. Bu değişim yavaş da olsa devam eder. Bilimin en temel gerçeği olan bu gelişimin iki temel kuralı vardır; hayatta kalmak ve üremek.

İşte bu nedenle hiçbir bitki, yüksek enerjili radyasyonu özellikle üzerine çekmek amacıyla değişmez ve gelişmez çünkü her organizmanın temel amacı hayatta kalabilmektir. Dolayısıyla kaktüslerin ortamdaki radyasyonu büyük miktarlarda ve insanları radyasyondan korumak amacıyla soğurduğu iddiası biyolojiyle de çelişir. Kaktüs bitkisi sadece kendi üzerine gelen çok az miktardaki radyasyonu absorbe edebilir, odadaki bütün radyasyonu çekemez."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.