Yamaha'dan Motor Sürebilen Robot

Mehmet Berkay Önen 03.10.2016

Yamaha'nın yeni projesi sürücüsüz bir motosikletten daha çok motosiklet sürebilen bir robota benziyor.

Bugünlerde otomotiv endüstrisinin konuştuğu en önemli konulardan biri sürücüsüz araçlar. İnsanlara ihtiyaç duymadan yolunu bulabilecek ve hareket edebilecek arabalar üretmek için birbirleriyle yarışan otomobil firmalarının sayısı her geçen gün artıyor. E durum böyleyken motosiklet üreticilerinin elinin armut topladığını da düşünmüyordunuz umarız. Dünyanın önde gelen motosiklet markalarından Yamaha'nın geliştirdiği Motobot isimli bu yeni teknoloji sürücüsüz bir araçtan daha çok motosiklet sürebilen bir robot. Ama bir noktadan sonra ikisi arasındaki farkı biz de ayırt edemiyoruz, orası ayrı.

Sizi Yenmek İçin Yaratıldım

Yamaha'nın 2015 yılında üzerinde çalışmaya başladığı bu proje size biraz ilginç gelmiş olabilir. Motosiklet kullanan insanların sürücüsüz bir motosiklete ihtiyaç duymadıklarını da düşünebilirsiniz. Aslında Yamaha'nın amacı da insansız bir araç geliştirmek değil. Çok yüksek hızlara çıkabilen ve çetin koşullarda performans gösterebilen motosikletler üretmek isteyen Yamaha, insanların denemekten korktuğu hareketleri ve hamleleri Motobot ile gerçekleştirmek istiyor. Gelmiş geçmiş en önemli motosiklet yarışçılarından biri sayılan, "The Doctor" lakaplı Valentino Rossi'nin rekorlarını alt etmek hedefinde olan Motobot, şu an daha test aşamasında. O yüzden de alıştırma tekerlekleri olmadan yola çıkamıyor.

2020 Yılına Kadar Tamamlanacak

2020 yılına kadar tamamlanması planlanan motor sürebilen robot projesi sonuca ulaştığında Yamaha, müşterilerine sunulacak olan ürünlerde de değişikliklere gidecek. Motosiklet meraklılarına daha güçlü ve daha güvenli araçlar sunmak isteyen Yamaha, Motobot'un topladığı veriler ışığında ürünlerini modifiye ederek daha tatmin edici bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

Yamaha'dan Motor Sürebilen Robot

Keramet Motorda Değil Robotta

Yamaha'nın halihazırda satışta olan YZF-R1M isimli motorunu kullanan Motobot gaz, fren, vites ve direksiyonu kullanarak normal bir insan gibi yoluna devam edebiliyor. Fakat şu an için Valentino Rossi'den daha iyi motosiklet sürmeyi becerebilmiş değil. Motobot'un 2017 yılında gerçekleştirilmesi planlanan testlerinde, 200 km/saat hız sınırını aşarak profesyonel bir yarış pistini tamamlaması öngörülüyor.

Proje hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyenleri buradan alalım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.