Yaklaşan G20 Zirvesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oğuzcan Kervancı 01.09.2016

Bu sene G20 Zirvesi Çin'in dönem başkanlığında 4-5 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Peki G20 nasıl ortaya çıkmıştır ve hala işlevselliğini korumakta mıdır?

G20 Nedir?

Grup 20, ya da kısaca G20, dünyanın 20 büyük ekonomisinden maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarını bir araya getiren uluslararası bir platformdur. G20 grubunun içerisinde Almanya, Arjantin, Avrupa Birliği Konseyi, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, İtalya, Japonya, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye yer almaktadır. Bunların yanı sıra IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü kuruluşları ve bazı misafir ülkeler de zirvelere davet edilmektedir.

Yaklaşan G20 Zirvesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Görsel: gbtimes

G20 ne zaman ve hangi amaçlar doğrultusunda kuruldu?

G20 ilk kez 1999’da Berlin’de toplandı. Tabii ki bu tarih bir tesadüf değil. Bu platformun oluşmasında iki faktör rol oynadı. Bunlardan ilki 1997’de etkisini göstermeye başlayan Asya Finansal Krizi‘ydi. Bu krizden çıkan sonuç, artık zengin ülkelerin küresel ekonomide nihai karar verici konumunda olmadığını gösteriyordu. “Artık” diyorum çünkü 1999’a kadar küresel boyutlarda karar verici mekanizma dünyanın en zengin ekonomilerini barından G7 ülkeleriydi. G20’nin ortaya çıkışındaki ikinci faktör ise, başta BRIC ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) olmak üzere, diğer gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonomide üstlendikleri rolün gittikçe artmasıydı. Unutmamak lazım ki, Rusya Avrupa’ya yüksek miktarda doğalgaz, Çin ABD'ye üretim malları ve Hindistan da piyasaya yüksek teknoloji ürünleri sağlıyordu. Yani, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerini bir araya getirmek artık ihtiyaç haline gelmişti. Şekil 1 de bu dediklerimizi destekler nitelikte olup gelişmekte olan ülkelerin dünya rezervlerindeki paylarının yıldan yıla değişimlerini göstermektedir. (Kaynak: IMF)

Yaklaşan G20 Zirvesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dolayısıyla, G20 temel olarak gelişmekte olan ve gelişmiş olan ekonomilerle birlikte, küresel ekonomiyi etkileyecek önemli konuları tartışan ve kararlar almaya çalışan bir platform olarak karşımıza çıktı.

G20’deki ülkeler neden önemli ve hangi konuları ele alır?

G20 her ne kadar sadece 19 ülke ve AB’yi kapsıyor gibi gözükse de sayısal olarak,

  • Dünya popülasyonunun 2/3’ünü
  • Dünya ekonomisinin %85’ini (GWP),
  • Dünya ticaretinin %80’ini,

ifade etmektedir. Bu sayılar bize bu ülkelerin alabilecekleri kararların dünya ekonomisi üzerinde çok büyük etkilere sahip olacağını göstermektedir. Her ne kadar sadece mali ve ekonomik kararlar alınıyor gibi dursa da bu toplantılarda aynı zamanda fakir olan bölgelerin durumu, sürdürülebilir kalkınma vb. konular üzerinde de tartışılmaktadır. Çoğu zaman, bu toplantılar öncesi protestocular “göç, cinsiyet eşitliği, iklim değişikliği vb.” konuların da masaya yatırılması konusunda çağrı yapmakta.

G20 ne kadar sıklıkla toplanır ve ne zaman ciddi derecede önem kazandı?

G20 normal şartlarda en başta da bahsettiğim üzere katılımcı ülkelerden maliye bakanı ve merkez bankası başkanlarıyla birlikte her sene bir defa toplanıyorlardı. Ancak bu durum 2008 küresel kriziyle değişmek durumunda kaldı. 2008 ve 2009’da yılda ikişer defa toplanan G20, artık toplantılarını o yıldan itibaren lider düzeyine de çekmiş oldu. Küresel krizin G20’yi önemli kıldığını ve G20’de alınan kararların bu krizin daha az zararla atlatılmasında önemli rol oynadığını söyleyebiliriz.

G20 2016

G20 Liderler Toplantısı bu sene 4-5 Eylül’de Çin’in Hangzhou şehrinde düzenlenecek. Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng BBC’ye yaptığı açıklamada, 2008 küresel krizin etkilerinin hala devam ettiğini ve ağır ilerleyen ekonomik büyüme, ticarette yavaşlama gibi konuların G20 tarafından ele alınması gerektiğini belirtti. Bunun için ise ortak politika oluşturulması, düşük ticaret maliyetleri konması ve finansman artırmanın etkili olacağını söyledi. Yine aynı haberde yer alan bilgiye göre Dünya Bankası ve IMF’nin 2016’daki küresel büyüme tahminlerini aşağı yöne çekmeleri, ticaret bakanının dediklerini destekler nitelikte olduğunu söyleyebiliriz.

Şu anki genel duruma baktığımız zaman küresel ekonomi belirsizliklerle dolu. Örneğin, Avrupa Birliği en önemli üyelerinden olan Birleşik Krallık'ı kaybetti. Bunun yanı sıra Çin’de çok ciddi derecede bir ekonomik yavaşlama var ve renminbi üzerinde güçlü bir aşağı yönlü baskı devam etmekte. Ayrıca, Amerika ve Japonya’nın da ekonomik verilerine baktığımız zaman, çok iç açıcı görüntülerle karşılaşmamaktayız.

Son olarak, Çin’in rekor sayıda gelişmekte olan ülkeyi bu zirveye davet ettiğini de eklemek gerekiyor. Bu güzel gelişmenin ardından ve dünyadaki ekonomik olaylar ele alındığında umuyoruz ki, G20 sürdürülebilir bir büyüme hakkında doğru kararlar alır ve varolan potansiyelini 2008 krizinden sonraki gibi kullanabilir. Çünkü, son senelerdeki zirveler hakkında aslında pek de ciddi bir şeylerin değişmediği üzerine tartışılıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.