Yakın Gelecekte Hybrid İnsanlara Dönüşeceğiz

Gökbey İnaç 22.08.2016

2045 yılında ölümsüzlük mümkün olacak mı? Bilim adamlarına göre evet!

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de bilim adamları durmaksızın ölümsüzlüğe ulaşmanın yollarını arıyorlar. Eskiden çeşitli iksir, sihir vb. gizemli yolların peşinde koşan alimler, günümüzde yerlerini yazılımcı ve mühendislere bıraktılar. Artık yazılımcı ve mühendisler teknoloji anlamında sürdürdükleri çalışmalarla insan hayatını uzatmanın ve belki de insanı ölümsüz kılmanın yollarını arıyorlar.

Uzun zamandır sürdürülen yapay zeka çalışmalarının getirdiği sonuçlar, şu anda insanları ölümsüz ya da süper insan yapmanın çok uzağında olsa da bu çalışmaları sürdüren bilim adamlarına göre yakın gelecekte istedikleri sonuçlara ulaşabilecekler. Nasıl mı?

Ray Kurzweil’a göre teknoloji aslında insan ırkının (homo-sapiens) evriminin bir parçası haline geldi. Evrimimizin ilk adımları olan ateş yakmayı ve alet kullanmayı öğrenmek gibi primitif davranış biçimlerinin geldiği son nokta, teknoloji üretebilmemiz. Bu şekilde insan ırkının üreteceği bir teknoloji ile şu anki yaşlanma, hastalıklar ve benzer ölüme sebep olabilen etkenlerden kurtulacağı söyleniyor.

Ray Kurzweil’ın söylediğine göre yapay zeka sistemleri öyle gelişecek ki, bir gün bu sistemi bir insan zihni ile birleştirebileceğiz. Bu noktada teknoloji üretimi daha da hızlanacak ve insan yarı makine hale gelecek. Aslında şu anki teknoloji ile bile 3D printer’larla üretilen kalp kapakçığı ve böbrek, bu tip organ ihtiyacı duyan insanların hayatlarını kurtarmaya başladı bile. Kısacası, teknolojinin evrimimizin bir parçası olduğunu kabul ettiğimiz noktada hybrid insan olma yolunda ilerlediğimizi ve belki de homo-sapiens’ten sonraki türün başlangıcına şahitlik edebileceğimizi düşünmek pek de zor değil.

Savaşlar, açlık ve hastalıklar, insan ırkının binlerce yıldır yaşadığı ve kendi türünü yok oluşa sürükleyen gerçekler. Buna aynı zamanda küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi faktörler de ekleniyor. Belki de evrimleşip artık bu işin böyle devam edemeyeceğini görecek, söyleyecek ve hayata geçirecek farklı bir türün zamanı gelmiştir.

Ray Kurzweil’ın hybrid insan ve ölümsüzlüğe dair yaptığı konuşmalardan birini izleyebilirsiniz. Ray Kurzweil'in bu konuşmasında en dikkat çeken konu ise gelecekte zihnimizin sanal bir vücut içerisinde hareket edebileceği. Bu da akıllara şu soruyu getiriyor, sanal bir vücut sayesinde milyonlarca ışık yılı uzağa farklı bir veri dalgası olarak gidebilecek miyiz? Tabii ki bunlar teori ama hayal kurmaya başladığımızda bunun nerelere varabileceğini görüyoruz.

Bir sonraki yazımda "singularity" yani tekillik kavramını detaylıca anlatacağım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.