Yağı Tamamen Kesenler Göbeklerle Coşuyor

Yutgitsin Ekibi 29.05.2018

Bilip bilmeden diyet yapan herkese harika bir haberimiz var: Yağsız diyetiniz sizi daha da şişmanlatıyor.


Günlük bir çorba kaşığı zeytinyağı veren gazete diyetleri, meğer bizi şişirdikçe şişiriyormuş. Amerika’da resmi beslenme tavsiyeleri veren Diyet Kuralları Tavsiye Komitesi’nin yeni yayınladığı Beslenme Prensipleri Raporu, bildiğimiz tüm “Az yağ ye anam, az yağ ye gülüm” kurallarını ters yüz ediyor.


Yapılan son araştırmalara göre az yağlı diyet yapan aşırı şişmanlar, fazla yağlı diyet yapanlara göre çok daha az kalori harcıyor.


Peki yağ fobimiz nereden geliyor? Beslenme uzmanlarına göre 1950’lerde et ve süt ürünlerindeki yağ ile kalp ve damar hastalıklarını birbirine linkleyen çağ dışı araştırmalar, yağı kötü bir üne kavuşturmuş. 1970’lerde büyük üreticiler hiçbir bilimsel gerekçe olmadan “Düşük yağlı” ürünler üretmeye başlamış ve bu yiyeceklerin çılgınca tutmaya başlaması ile yağsız – düşük yağlı beslenme alışkanlığı bugünlere kadar ulaşmış.Az yağlı beslenmeye geçiş ile dünyada obezite diye bir problemin görülmeye başlamasının tarihlerinin aynı oluşu bir tesadüf değil. Kalıp kalıp tereyağı yiyen dedelerimizin çıta gibi oluşu da öyle.


Yağın azalması ile kaybedilen lezzetin şeker ve karbonhidratlar ile telafi edilmesi, beslenme düzenimizin poposunu tekmeleyen son darbe olmuş. Karbonhidratlar insülin üretimini, insülin vücudun kalorileri harcamak yerine depolama mekanizmasını tetiklemiş ve göbek tokuştura tokuştura bugünlere gelmişiz.


Oysa zeytinyağı ve avokado gibi monoansatüre, ceviz ve balık gibi poliansatüre yağlar daima diyetinizde kalıcı bir yere sahip olmalı. Ancak hidrojenize edilmiş yağlardan, margarinlerden hala sakınıyoruz. Karbonhidratı da kabuklu pirinç, bulgur, kinoa, tam buğday ekmeği gibi süper gıdalardan alıyoruz.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.