World of Tanks ve İsveç Tankları-8: Son Bölüm

Yasin Abay 06.10.2016

Lkv 91 ve Bandkanon’u hiç duydunuz mu? İsveç özgün mühendisliğinin son tankları yerini Leopard’a bırakıyor.

World of Tanks, İsveç tanklarını duyurdu ve biz de bu tankları incelemeye başladık. Kronolojik olarak sıraladığımız bu tank gelişim öyküsünün içine daldık ve yazı serimizin sekizinci bölümüyle günümüze dönüş yapıyoruz. Landsverk şirketi, palet+tekerlekli tank ve Strv 103 gibi özgün tasarımları olan İsveç’in son ürünleri lkv 91 ve Bandkanon, iki çok özel tank olarak serinin son yazısında yer almayı kesinlikle hak ediyor.

Strv 103 ile birlikte piyade birlikleri de, kendileri için özel bir tank ihtiyacı belirttiler. Kendi içlerinde bunu “infanterikanonvagn” yani 'piyade top aracı' olarak tanımladılar. İhtiyaç ise iyi manevra yapabilen, yüksek hızlara çıkabilen ve modern tanklara karşı savaşabilen bir tanktı. Tabii bu özellikler istenince buna karşın, bazı başka özelliklerden de feragat etmek gerekiyordu. Bu özellikleri kazanmak adına zırhtan feragat edildi. Yeni tankın en zırhlı bölgeleri 20 mm kalınlığındaydı. Buna karşılık ise 90 mm topa sahipti, yüzebiliyordu ve 65km/s hıza çıkabiliyordu.

World of Tanks ve İsveç Tankları-8: Son Bölüm

HaggLund&Soner şirketi, ilginç bir şekilde en iyi proje sahibi olarak belirlendi. Landsverk ve Bofors gibi ünlü firmalar yarışın dışında kalmıştı. Proje sahibi HaggLund&Soner ise tank üretiminde hiçbir tecrübeye sahip değildi. 1960'lar için 90 mm tank topu da yeterli değildi. Bu aracın asıl rakipleri ise Sovyet AFVleri, IFVleri ve PT-76 tanklarıydı. Sovyet tankları, Orta Avrupa’da ilerleyebilirdi ama lkv 91 tankı İsveçlilere göre eski T-55lere karşı savaşabilecek kapasiteye sahipti.

Ikv 91 için bir bakıma PT-76’nın son sürüm tankı da denebilir. Bu tank daha başarılı ve yüksek ihracat kapasitesine sahipti. İhracat potansiyeline engel olan şey ise tipik İsveç ‘hastalığı’ yani pahalı üretim maliyetiydi. Bunun yanında İsveçliler, seri üretim tanklar adına birçok deney de yaptı. Örneğin Fransız ağır tankı AMX 50 gibi bir tank yapmak istediler. Ne yazık ki, bu tankın tahtadan bir prototipini yapmaktan ileri gidemediler. Ağır tankların aksine bu deneyler KMT gelişimi adına sonuç verdi.

World of Tanks ve İsveç Tankları-8: Son Bölüm

En etkileyici araçlardan biri gün yüzüne çıkıyor: Bandkanon.

Bu tankın çok özgün bir sistemi var ve 14 topu bir dakikanın altında ateşliyor. Bandkanon bize bir roket sistemi ve bir top sisteminin kombin halini sunuyor aslında. Bu yeni İsveç KMTsi de Strv 103 gibi, İsveç ordusunun özel istekleri doğrultusunda tasarlanmıştı. Geleceğin savaş karakterini tahmin edip ona göre araçlar üretmek… Daha güçlü bir düşmana karşı savaş vermenin içeriğinde KMTden istenen asıl şey yüksek ateş oranıydı. Bu araç, 155mm 14 adet top barındıran bir şarjöre sahipti.

World of Tanks ve İsveç Tankları-8: Son Bölüm

Bandkanon, uzun atış menziline ve hızlı ateş etme oranına sahipti. Ayrıca daha ilk mermi yere düşmeden tankı geri sürebilir, topun yönünü değiştirebilir ve ikinci mermiyi ateşleyebilirdiniz. Kesinlikle bu özelliklerinden dolayı topçu personeli bu tankı çok sevdi. Öyle görünüyor ki, bu tank İsveç’in sahip olduğu en iyi topçu sistemiydi.

World of Tanks ve İsveç Tankları-8: Son Bölüm

Her iyi şeyin yüksek bir fiyatı vardır. Bandkanon için bu fiyat sürüş performansından ödün verilerek ödeniyordu. Tasarımcılar, bu yeni KMT sistemini Strv 103 şasisiyle birleştirmeyi denediler. Böylece üretim, tamir ve bakım masrafları düşecekti. Ne var ki, gaz türbin motoru ile devam eden bir ikiz motora sahip olmak, bu tank için zorlama bir çözüm oldu. Türbin, dizel motora yardımcı olsun diye yerleştirildi. Tankın motoru Rolls-Royce K60, ekonomik olmasına rağmen 50 ton üstü ağırlığa sahip bu KMT için yeterli değildi. Ekonomik verimliliği unutmak kaydıyla ikinci motor bu sorunu çözüyordu. Dolu depo ile bu KMT 200km üzeri yol gidebiliyordu. Yeterli görülmeyen motor performansının sonucu olarak bu KMT 2003’te depoya gönderildi.

World of Tanks ve İsveç Tankları-8: Son Bölüm

Bandkanon (Bkan olarak da bilinir) 25km atış menzili ile zamanının en orijinal tanklarından biriydi. Bağımsız yapısı ve otomatik mermi yükleme sistemine sahipti. Bu özellikler onu çok özel yapıyordu. Günümüzde ise İsveç, ordunun hizmetinde daha sıradan ve daha ucuz sistemlere sahip. Son yıllarda yerel tank geliştirme yolunu terk ettiler ve ordu, Alman Leopard tanklarına geçiş yaptı. İsveçliler, bazı gerçekleşebilecek tank projelerine hala sahip olsalar da İsveç tank üretimi artık yok.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.