World of Tanks ve İsveç Tankları-7: Strv 103

Yasin Abay 04.10.2016

İsveç’in en garip tank tasarımlarından biri Strv 103’ün gelişimi ve özelliklerini inceliyoruz.

Strv 103 öyle bir tank ki World of Tanks’in oyun sistemine bu tank nasıl etki edecek henüz bilemiyoruz. Keza, nişan alma sistemi bildiğiniz tüm tanklardan farklı çünkü namlu kımıldamıyor. Peki İsveçliler bu duruma nasıl bir çözüm bulmuşlar? Strv 103 ne için geliştirilmiş? World of Tanks ve İsveç Tankları-7 ile çok özel bir tankın gelişimini inceliyoruz.

Alçalıp Yükselen Sistem

World of Tanks ve İsveç Tankları-7: Strv 103

İsveçliler bu yeni tanka birçok özgün çözümler ekledi. Strv 103, hızlandırılmış nişangah ve şarjörlü yükleme sitemiyle donatılan 105mm bir topa sahipti. Tankın gaz ve sıvı sistem karışımı bir süspansiyonu, ana makine olarak gaz türbinine ek olarak bir de dizel motor bulunduruyordu. Bu süspansiyon sistemi tankı adeta ayağa kaldırabilirdi. Strv 103, 1966 itibariyle seri üretime geçti.

World of Tanks ve İsveç Tankları-7: Strv 103

Strv 103’ün tasarımcıları alçak profilli, güçlü ön zırha sahip büyük toplu bir tank üretme fikriyle bu tasarımı yarattılar. Bu tank, sıradan bir askerin bile rahatça kullanabileceği bir tank olmalıydı. Strv 103 projesinin ana hatları böyle düşünüldü. S-tank (Strv 103), zamanının en çılgın ileri teknoloji ürünü tankıydı. İsveçliler bir kez daha kanıtladı ki kısıtlı imkan ve sayıda pahalı bir araç tasarlarsan, kesinlikle zamanın ötesinde bir araç üretirsin.

Strv 103 Sularda

World of Tanks ve İsveç Tankları-7: Strv 103

Teorik olarak Strv 103 yüzebilirdi bile! Bu amaç için yerleştirilen sistem zaman istiyordu ve çok garip gözüküyordu. Tankın üstüne bir branda konuluyordu. Bu da tankı altı kocaman bir tencereye dönüştürüyordu. Teoriden pratiğe geçen yüzme eylemi 7km/s hıza ulaşmayı başardı. Sürücü ise ‘güvertede’ durarak bazı kablolar yardımıyla tankı kontrol ediyordu. Benzer bir sistem daha önce Amerikalılar tarafından da kullanılmıştı.

Saklan-Vur

İsveç tankları garip olabilir ve içlerinden en garibi ise S-tanktır. Bu yeni tank sadece bir savaş türüne göre optimize edildi. Saklandığı tepenin arkasından hızlıca çıkıp ateş eder ve aynı kıvraklıkla tuzak yerine geri dönerdi. Bu tümleşik hareket çeviklik gerektiriyordu ve Strv 103 elbette bu isteğe karşılık verebiliyordu. Bu yüzden bir atışın ardından geri çekilen herhangi bir Strv 103’ün düşman tarafından gözlenmesi ve bir sonraki atışının hangi yönden geleceğinin tahmin edilmesi çok zordu. Kısaca Strv 103 ileri-geri, saklan ve ateş et tankı olarak göze çarpıyor.

World of Tanks ve İsveç Tankları-7: Strv 103

Strv 103 bir tank olarak sınıflansa da genel olarak ele alındığında aslında fakir İsveç topraklarını istila edebilecek Sovyet tanklarını yok etmek için tasarlanmış bir kundağı motorlu top.

Tüm 20. yüzyıl ''Bakın, hiç kullanılmamış harika bir tanka sahibiz'' mottosunun yankılarıyla geçti. Strv 103, harika özelliklerine rağmen çok karmaşık ve pahalıydı. Bu yüzden de sadece İsveç birlikleri tarafından kullanıldı. World of Tanks oyuncularının en çok merak ettiği İsveç tankları listesinin ilk sırasında yer alan bu fantastik tankın oyunda nasıl bir etkiye sahip olacağını hep beraber göreceğiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.