World of Tanks ve İsveç Tankları-6

Yasin Abay 29.09.2016

Soğuk Savaş, İsveç tank gelişimine etki etmeye başlıyor.

Önceki bölümlerden başlamak isteyenleri buralara alalım: 1, 2, 3, 4, 5

Strv m/42 ve Pkvk m/43

İsveçlilerin Strv m/42’nin modernizasyonu ile standart yoldan biraz olsun ayrıldıklarını belirtmiştik. Pvkv m/43 ile ilgili Hüssleholms çalışanı tarafından belirtilen küçük ergonomik bir rahatsızlık da mevcut. Bu kundağı motorlu topun (KMT) topçusunun çok iyi hareket kabiliyetinin olması gerekiyordu çünkü topçunun sol ayağı aygıtın etrafında dans ediyor gibi hareket ediyordu. Öyle ki, topçu topu bir süre kullandıktan sonra yürümesi bile anormal hale gelmişti. Ne var ki, bu KMT'nin gelişimi hızlandırıldı. Dişli kutusunun gelişiminin ertelenmesinden dolayı ilk prototip ancak 1943 kışında üretilebildi. İlk seri üretim Pvkv m/43'ler ise 1946’da ordunun hizmetine girdi. İsveçlilerin fazla seçeneği yoktu. Modern tanklara karşı 1953’e kadar az çok savaşabilen eldeki tek tank m/43'lerdi.

World of Tanks ve İsveç Tankları-6

İngiliz ‘Centurion’

Tank geliştirme ve üretimi konusunda gecikme yaşayan İsveçliler bu durumun bir sorun olduğunu biliyorlardı ve bu sorunu çözmek için Centurion tanklarını satın aldılar. Böylece İsveç, savaş araçları ve silahlarının savaş sırasında çok daha fazla geliştiği ve kendilerinin bu gelişimde yavaş oldukları gerçeğiyle yüzleşti. ABD, Sovyetler ve Fransa bu konuda son derece deneyimliydiler. Bu ülkeler tank gelişimi ile ilgili kendi özgün ve kesin ihtiyaçlarını belirliyor ve ona göre tank geliştiriyorlardı. Bu süreçte İsveç, kendi ihtiyaçlarının dışına doğru odaklanmıştı. Asıl sorular ise “Neye ihtiyacımız var?”, “Buna gerçekten ihtiyacımız var mı?” ve “Belki de şunu denemeliyiz?” gibi sorular olmalıydı. Savaş zamanında tank gelişiminde yaşananlar ise bir gerçeği gün yüzüne çıkartıyor: Komşu ülkelerin geliştirdiği tankları satın almak, onları geliştirmekten çok daha kolay!

World of Tanks ve İsveç Tankları-6

İnatçı İsveç Mühendisliği Strv-74’ü doğurdu

İsveçliler, tank tasarımı konusunda kendilerine olan güvenlerini kaybetmediler. Tank geliştirme sorununa en gerçekçi çözüm ise Strv m/42’yi daha güçlü bir topçu sistemiyle donatma fikriydi. Fransız tankı AMX 13’te olduğu gibi birçok yeni tip taret projeleri önerildi. Yine de klasik taret tipi seçilmişti. Bu tank için yeni top ise Lvkan m/36 seçildi. Lvkan m/36’yı tanka monte etmek için top kısaltıldı ve topun yükleme sistemi değiştirildi. Araç modernize etmek ayrıca motoru ve birçok küçük parçayı da değiştirmek anlamına geliyordu. Böylece yeni taret zırhı 20mm-30mm arası oldu ve yenilenen bu araç Strv-74 olarak adlandırıldı. Ne yazık ki, Strv-74'ler yalnızca 1970'lere kadar hizmette kaldı.

World of Tanks ve İsveç Tankları-6

Soğuk savaş etkisi

İkinci Dünya Savaşı sonrası yapılan barış tarafsız İskandinavların kalplerini sakinleştirmedi. İsveç Ordusu için doğudaki sürekli tank gelişimi bir kabus olmuştu ve İsveç, Soğuk Savaşı hissetmeye başladı. Ortaya çıkan yeni tehditler çok daha ciddi bir savaş riski oluşturuyordu ve İsveç için işler bu kez kötüye gidebilirdi. Oluşan şartlar altında İsveç’in kendi tanklarını geliştirmek dışında başka bir şansı kalmadı.

World of Tanks oyuncularını ilgilendirecek yeni nesil İsveç tanklarının gelişimi serinin bir sonraki yazısında kendisine yer bulacak. Bilindiği üzere World of Tanks’te yüksek seviye tanklar genel anlamda Soğuk Savaş eseri gelişim göstermiş tank veya tank prototipleridir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.