World of Tanks ve İsveç Tankları-5

Yasin Abay 27.09.2016

İsveç mühendislik harikası tankların dünya tank gelişimine etkilerini incelemeye serimizin beşinci bölümü ile devam ediyoruz.

Strv m/37

İsveç’in isteği üzerine 1930'ların sonunda Çek CKD şirketi tankçık da denilebilecek bir tank geliştirdi. Bu tank, İsveç Ordusu’nun hizmetine Strv m/37(AH-IV) ismiyle sunuldu. m/37’de bulunan makineli tüfeğin kombat yeteneği çok yüksek değildi. m/37’ler 1950'lerin sonuna kadar antrenman tankları olarak kullanıldı. Tank parkında bulunan tank listesini genişletmek isteyen İsveç, bir başka CKD tankı satın aldı, LT vz. 38. Çek araçlarını eşsiz kılan ise Landsverk araçlarına göre üretim açısından birçok kolaylığının bulunmasıydı.

World of Tanks ve İsveç Tankları-5

Strv m/41

İsveç ve Çek araçlarını kıyaslarsak açık araziye karşılıklı konulan tanklar arasında İsveç tankı bu karşılaşmayı kazanacaktır. Olay şu ki bu araç açık arazide hiç savaşma imkanı bulamadı. Bahsettiğimiz bu tank Strv m/41, TNH-Sv olarak da biliniyor. Bu tank, Çek modeline göre tarete ve motora yerleştirilen radyosuyla İsveç Ordusu’nda bir fark yaratıyordu. Strv m/41 tankları 1950'lerin sonlarına doğru hedefsiz bırakıldı ama hizmetleri bitmedi. Uyanık İsveçliler bu aracın hareket mekanizmasını Pbv 301 APC’ler için kullandı.

World of Tanks ve İsveç Tankları-5

Sav m/43

Çek temelli bir başka araç ise kundağı motorlu top (KMT) Sav m/43’tü. Stormartillerivagn - hücumcu topçu aracı. İsveçliler İkinci Dünya Savaşı öncesinde Almanların Sturmgeschütz’ün başarılı kullanımına çok ilgi gösterdiler. İsveçliler bu yolda ürettikleri tanka önce yarı açık sabit bir kabine 75 mm'lik bir top monte ettiler. Daha sonra bu KMT 105 mm'lik Boforz Howitzer topu ile yeniden donatıldı. 1970'lere kadar bu araçların 36 tanesi ordunun hizmetinde kullanıldı.

World of Tanks ve İsveç Tankları-5

İsveç, tank parkında 1940 itibariyle iki tip modern hafif tank bulunduruyordu. Olası bir savaş için sadece hafif tank kullanımının yeterli olmayacağı ise açıktı. İsveç Ordusu, 1941 başlarında daha ağır bir tank ihtiyacını istek listesine ekledi. İstenilen tankın ön zırhı en az 55 mm ve topu 75 mm olmalıydı. Bu ihtiyaçları karşılayacak ve ordunun hizmetine girebilecek bir tank Landsverk şirketi tarafından tasarlandı. Üretime başlangıç tarihi ise 1943 başları! Dünya tank gelişimi ne yazık ki acelesi olmayan İskandinavların üretiminden çok daha hızlı ilerliyordu. 1941 başlarında çok iyi görünen bu proje 1943 itibariyle tamamen kullanışsızdı.

Strv m/42

Topların küçüklüğü ile ilgili Hüssleeholms Müzesi’ne sorular soruldu ve orada çalışan biri bu sorunun sebeplerinden biri olarak o zamanki İsveç yasalarını gösteriyordu. Bu yasaya göre top, gövde uzunluğunun önüne geçecek bir uzunlukta olamazdı. Strv m/42’nin zayıf tank avcısı karakteri 75mmlik bu topla hemen belli oluyordu. İsveçliler, yeni tank tasarlamanın ve modernize etmenin sürekli devam eden bir şey olduğunu açıkça gördü. Modern tanklara karşı savaşabilecek efektif bir tank ihtiyacı hissediliyordu ve durum acildi. Bu durumda İsveçliler diğer ülkelerdeki meslektaşlarıyla aynı yolu takip ettiler. Hazır bir şasi üzerine bir KMT tasarladılar. 75 mm'lik yeni uzun bir top m/42 temelinin üzerine yerleştirildi. Ön zırh 70 mm kalınlığındaydı ve güvenli duruyordu. Ne var ki İsveç tank personeli İsveç tanklarının gelenekselleşen iyi ergonomisini unutmak zorundaydı.

World of Tanks ve İsveç Tankları-5

Yeni yöntem İsveçlilere ne kadar yararlı oldu? Bu yöntemle İsveç tank mühendisliği dünya klasik yöntemlerini izlemeye devam etti mi? Gelenekselleşen yöntemlerin yeni tasarımlara etkisi ne oldu? World of Tanks ve İsveç Tankları-6 ile bu soruları büyük ölçüde cevaplanacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.