World of Tanks ve İsveç Tankları-4

Yasin Abay 22.09.2016

World of Tanks’e gelen İsveç tankları hangi tanklara karşı zayıf kaldı?

Otto Merker’i L-30 ve L-10 tanklarını bir önceki yazı, World of Tanks ve İsveç Tankları-3’te incelemiştik. Kaldığımız yerden devam ederek İsveç taklarını anlatacağız.

Geliştirilen Yeni Tank, L-60

World of Tanks ve İsveç Tankları-4

Otto Merker 1930'ların başında L-10’u modernize etmeye başladı. Çalışmalarının sonucu ise zamanının en iyi hafif tankı oldu: L-60. Sadece 9 ton ağırlığında olan ve personel için çok konforlu olan L-60 seri üretime geçen ilk İsveç tankı oldu. L-60 ayrıca burulma milli süspansiyon ile donatılan dünyadaki ilk seri üretim tanktır. İsveçliler ilk versiyonunu sadece ihraç ettiler. İrlanda İsveç’ten 2 tank satın aldı. Avusturya ve Macaristan da İsveç’ten birer adet tank satın aldılar. Bunun üzerine Macarlar L-60’ı temel alarak kendi tankları olan 38M Toldi’yi geliştirdi. İsveç’te ise L-60’ın geliştirilmiş versiyonu Strv m/38 İsveç ordusunun hizmetine girdi.

L-60 vs. Patton

World of Tanks ve İsveç Tankları-4

İkinci Dünya Savaşı öncesinde sadece teknik özellikleri baz alırsak İsveçliler dünyadaki en iyi tanklardan birine sahipti. İsveç tank modelleri arasında ise savaş öncesi en iyi tank L-60’tı. Bu tankın çeşitli modernize halleri 1950lerin ortalarına kadar orduya hizmet etti. L-60, savaşmak zorunda olan tek İsveç tankı oldu. Savaş, ABD’nin Dominik Cumhuriyeti’ne çıkartma yapması sırasında oldu. L-60'lar savaşta Patton tanklarına karşı şanssızdılar. Bu da hafif tankların itibarını büyük savaş öncesi zedeleyen bir deneyim oldu. L-60 nakavt olmuştu.

İsveç'in Mühendislik Artı ve Eksileri

World of Tanks ve İsveç Tankları-4

L-60 serisinin son 5 tankı 2000'lerin başında hizmetten kaldırıldı. Landsverkler harika araçlardı ama İsveç tank endüstrisi orduyu kısa sürede bu araçlarla donatacak kapasiteye sahip değildi. Komşu Danimarka ve Norveç’in Almanya tarafından işgal edilmesi de tarafsız kalınması için büyük bir ordu gücüne sahip olunması gerektiğini gösteriyordu. Bu, İsveç için problem hem de gelişime katkı adına iyi bir şeydi. İsveçlilerin tek büyük problemi çok iyi mühendislere sahip olmalarına rağmen bu mühendislerin sayısı çok azdı. Bu da o zamanın fabrika teknolojileri göz önüne alındığında çok sayıda uygun fiyatlı araç üretmeyi engelliyordu.

Bir sonraki yazıda yer alacak Çek CKD şirketi ve Alman kundağı motorlu toplarının (KMT) İsveç tankları üzerindeki tasarım etkilerini inceleyeceğiz. Temel iki soru olacak! Birbiri ile hiç alakalı olmayan bu iki tank tipini İsveç neden ordunun hizmetine almak istedi? Almanların KMT'sini bu kadar iyi yapan neydi?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.