World of Tanks ve İsveç Tankları-3

Yasin Abay 06.09.2016

İsveç yürüyen aksam sistemini neden değiştirdi? Landsverk şirketi ve Almanların tank dizaynlarına katkısı sonucunda ortaya neler çıktı?

World of Tanks’e gelmesi planlanan İsveç tanklarının tarihi gelişimlerini incelemeyi yazı serimizi üçüncüsü ile birlikte devam ettiriyoruz. Serinin bir önceki yazısı World of Tanks ve İsveç Tankları-2’de Almanlar’dan alınan LK-II’yi, İsveç gerçeklerinin tank gelişimine etkilerini ve kombine yürüme aksamına sahip L-5 tankını inceledik.

İsveçli L-5 tankı hareket sistemi olarak paletin dışında dört tane de büyük tekerleğe sahipti. İki yürütme aksamı arasında geçiş yaparken tank personeline çok az yük biniyordu. Özel bir sistem sayesinde bu geçiş sadece birkaç dakika alıyordu. Hayalen özetlersek, L-5 savaş alanına sürüldü, tankçı birkaç hareket kolu kaldırıp indirdi ve araç yürütme sistemi tekerlekten palete geçiş yaptı.

Landsverk L-30

World of Tanks ve İsveç Tankları-3

L-5 tankı, denemelerde asla başarılı olamadı ama bu tankın temeli üzerine iki araç üretildi: Paletli L-10 ve palet-tekerlek kombinasyonlu L-30. Zırh ve silah donanımına bakıldığında 14mm zırh ve 37mm top ile makineli tüfeklere bakıldığında L-30 standart bir hafif tanktı. Hareket sistemini değiştirmek çok kolaydı ve herhangi bir tank personelinin tanktan ayrılması gerekmiyordu. Bu, Christie tanklarıyla kıyaslandığında büyük bir avantajdı.

L-30. Her tankta olduğu gibi arazide off-road kullanım için palet sisteminiz var. Büyük, yol tekerlekleri ise normal yollarda kullanım için şasiye bağlı bulunuyor. Arazi sürüşünde paletler kullanılıyor ve tekerlekler havada duruyor ama normal yollarda tekerlekleri indirerek kullanıyorsunuz. L-30 üstündeki bu total sistemle arazide mobil, yolda 75 km/s hıza ulaşabilen bir tanka sahip oluyorsunuz.

Landsverk L-10

World of Tanks ve İsveç Tankları-3

L-30 tankı çok iyiydi ama İsveç bütçesi için pahalıydı. Sonuç olarak sadece bir L-30 prototip olarak üretildi. Ordu, palet sistemli L-10 tankını tercih etti. L-10, yollarda çok hızlı değildi ama daha basit ve iyi zırhlıydı, sadece 3 adet üretildi. Bu L-10’lar İsveç’te geliştirilmiş ilk tanklardı. Ne var ki teknik olarak İsveçli sayılmazlardı. Almanlar, L-10’un geliştirilmesine dahil olmuştu. Versay Anlaşması’na göre Almanlar kendi tanklarını dizayn edemezlerdi. Bazı şeyleri çok istiyor ve engelleniyorsanız, her zaman bir çevre yolu bulursunuz.

Otto Merker ve Landsverk

World of Tanks ve İsveç Tankları-3

Alman Krupp şirketi, iflas etmiş İsveçli bir demir yolu araç şirketini satın alarak onu bir tank fabrikasına dönüştürdü. Bu İsveçli şirket Landsverk’ti. Alman Otto Merker, İsveç tank yapımına en büyük katkıyı yaptı. Otto Merker, İsveç Tank Yapım Okulu için kurumu hazırlayan bir tank tasarımcısıydı. Aslında Almanlar, kendilerinden istifade eden tüm komşu devletleri aktif olarak kullandı. Sonuç olarak Almanlar birçok farklı yerde toplarını, Hollanda’da denizaltı ve hava araçlarını, Sovyetler Birliği ve İsveç’te de tanklarını test ettiler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.