World of Tanks ve İsveç Tankları-2

Yasin Abay 01.09.2016

İsveç’in Almanya’dan aldığı tank yeterli oldu mu? Ülkenin koşulları tank gelişimine etki etmeye başlıyor.

Bir önceki yazıda World of Tanks’e İsveç tanklarının geleceği haberini vermiş ve İsveç tank tarihine bir giriş yapmıştık. Oyuncuları meraklandıran sorulardan biri ise bu haberi ilginç kılıyor: ''İsveç İkinci Dünya Savaşı’nda savaşmadıysa neden bu ülkenin tankları oyuna ekleniyor?'' Yerinde bir soru olduğunu söylemeliyiz. Savaşın ana aktörlerinden İtalya tank ağacı bile henüz oyuna yer etmemişken İsveç tankları da neyin nesi? Bunun cevabını henüz bilmiyoruz ama özgün bir yol ile kendi gerçeklerini takip ederek uluslararası tank teknolojisine katkı sundukları kesin.

World of Tanks ve İsveç Tankları-2

Almanlardan satın alınan LK-II tankının ilk değişecek şeyi elbette ismi oluyor. İsveçliler, bu tanka bir İskandinav ismi olan Stridsvagn fm/21 demeye başlıyorlar. Alınan tanklarla birlikte İsveç ordusu bir süre için bunun yeterli olduğuna karar verdi. Tankın üzerinde bir dizi testler uygulandı. Bu tankın önce ne olduğunu ve daha sonra neler yapabildiğini anlamaya çalıştılar. Bu sayede de daha ne kadarına ihtiyaç duyacaklarını belirlediler. Testlerin ardından ihtiyaçlarını tanımlayan İsveç ordusu, 1920’lerin sonuna doğru yeni bir tank ihtiyacının doğduğunu belirtti. O dönemin geleneksel tank gelişim anlayışı olan ''daha büyük top, daha kalın zırh'' yönteminin yanında İsveçliler, kendilerine has dizaynları da dikkate aldı.

World of Tanks ve İsveç Tankları-2

İsveç, zamanının fakir bir kuzey ülkesi, İsveç’in kuzeyi ise Laplandliler'in ren geyiği koşturduğu tamamen vahşi bir alandı. Nüfus az, endüstri ilkeldi. Ülkede, tanklar tarafından üstesinden gelinmesi gereken birçok orman, göl, nehir ve doğal engeller vardı. Bu zorluklara rağmen İsveçliler bir başka engeli unutmamalıydılar, hazinede istedikleri her şeyi yapabilecekleri kadar para yoktu. Aynı zamanda eski bir atasözünü hatırladılar, ''Ucuz şeyler alacak kadar zengin değiliz'' ve bu mantıkla pahalı ama yüksek kalite ürünler dizayn etmeye çalıştılar. Ürettikleri diğer ürünlerin yanında, kendi tank programları da gelecek adına ciddi bir paya sahip oldu. Savaş ertesi Avrupa’ya bakarsanız, herkesin tank geliştirme işinde çalıştığını göreceksiniz. Askeri gelişimi yasaklanan Almanya’nın bile!

İsveç ordusu, birçok köprüden rahatça geçebilecek 12 ton ve altı ağırlıkta hafif bir araç sipariş etti. Bir tank, genel kural olarak iyi savaşmanın yanında savaş alanına da zamanında varmalıydı. O zamanlarda bu gerekliliği yerine getirmek çok ciddi bir yaratıcılık gerektiriyordu. 1920’lerde palet dayanıklılığı şimdiki gibi gelişmemişti. Tanklar, kendi güçleriyle birkaç düzine kilometre dışında uzun mesafeler katedemezdi. Bu sorun için tekerlek ve palet sisteminin birleşimi yeni bir sistem çözüm oldu. Tanklar yolda tekerlekler üzerinde iken savaş sırasında paletler üzerinde hareket etmeliydiler. Landsverk şirketi tarafından böyle bir araç sunuldu. Hafif zırhlı tank L-5, 37mm’lik bir top ve iki makineli tüfek ile donatıldı. Anlaşıldığı üzere bu aracın ana özelliği, özgün hareket sistemi oluyor.

Tank alımlarında sebepleri ve yöntemleri gizleyen İsveç’in şimdi de özgün ve ilginç olan bir hareket sisteminden bahsettik. Kronolojik olarak takip ettiğimiz İsveç tank gelişiminin bir sonraki evresi de yazı serimizin üçüncüsünde olacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.