World of Tanks ve İsveç Tankları-1

Yasin Abay 30.08.2016

World of Tanks’e İsveç Ağacı! İsveçliler neden tanka ihtiyaç duydu? Bunu neden sır olarak saklamak istediler?

World of Tanks ve İsveç Tankları-1

Çok sevilen ve birçok oyuncu tarafından geliştirilen Çekoslovak teknoloji ağacı oyuna ekleneli çok geçmeden, şimdi de kuzeyden bir tank teknoloji ağacı geliyor, İsveçler. Uzun zamandır dedikodusu yapılmasına rağmen uzun zamandır savaşmamış bir milletin tank teknoloji ağacı neden oyuna ekleniyor? Elbette bunda tarihi tank gelişiminin de etkisi var. Biz de sizler için İsveç teknoloji ağacı oyuna eklenme sürecinde, İsveç tank tarihinden bahsedelim istedik.

İsveçli tasarımcıların ününü günümüzde ya kamyonlarından ya da motorlu testerelerden iyi biliriz. Elbette diğer mekanik alanlarda da iyi düşünülmüş ve problemleri az olan tasarımlara sahipler. Belki de bu onların milli yeteneğidir. Aynı durum elbette İsveç tankları için de geçerli. İlginç olan ise, son 100 yıldır savaşa katılmamış bir ülke kendi tank okulunu yarattı.

World of Tanks ve İsveç Tankları-1

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nda İsveç tarafsızlığını korudu ve savaşmadı. Savaşmamalarının aksine ise ordulara ilgi gösterdiler. Birinci Dünya Savaşı sonunda ortaya çıkan tanklar, İsveçliler'in dikkatini çekti. İlk olarak bu yeni silahın mucidi İngilizler'den tank satın almak istediler. İngilizler, tankları Mark’a 40bin İsveç Kronu fiyat biçtiler. Çok pahalıydı ve anlaşma iptal oldu. Savaştan sonra ilk tanklarını Almanlar'dan satın aldılar. Almanlar'ın Birinci Dünya Savaşı’nda yer alan ünlü tankı A7V, Joseph Vollmer’in dizaynıydı. Tarihteki en fazla personel barındıran bu tank, yürüyen bir kale misali kocamandı. İsveç ise Alman generallerinin pek önemsemediği bir araca ihtiyaç duydu.

Zeki bir kişi olan Vollmer, bu aracın Almanya için bile pahalı olduğunu farketti. Bu yüzden, birçok araba parçasının da kullanıldığı daha hafif ve ucuz bir tank geliştiriyordu. Bu tank, LK-II (Leichter Kampfwagen-II) olarak adlandırıldı. Makineli tüfek ve top çeşitleri geliştirildi. İsveçliler, bu tankla özellikle ilgilendiler. LK-II İsveçliler'e, İngilizler'in romboidinin yarısına mal oluyordu, 18bin Kron.

World of Tanks ve İsveç Tankları-1

1921’de bu tanklar iki sebepten ötürü sır olarak saklandı. Birincisi, İsveçliler bu tankları Almanlar'dan aldıklarını dünyaya anlatmak istemediler. Bunun için tankları kağıt üstünde traktör parçası satın alınmış gibi gösterdiler. İkinci sebepse bir söylentiden ibaret. Bu söylentiye göre İsveç, tankları başka ülkeden düşmanlara karşı korunmak için değil, daha çok kralı ve parlamentoyu devrimcilere karşı korumak için satın almış. Bahsedildiği üzere bu sebep kanıtlanamadığından söylentiden öteye geçmiyor.

Öyle anlaşılıyor ki İsveç tank ağacı, World of Tanks’e savaş hikayelerinin dışında başka hikayeler de ekleyecek. Bilmediğimiz, okumadığımız söylentiler kulaklarımıza gelmeye başladı. Yazının devamında yeni sırlar olacak mı? Hep beraber göreceğiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.