Windows 10 Kaç Cihazda Kullanılıyor?

Zafer Babal 29.09.2016

İşletim sistemleri içerisinde hatırı sayılır bir kitlesi bulunan Microsoft Windows, 2018 için koyduğu bir milyar cihaz hedefinden uzak görünüyor.

Bilgisayar kullanıcıları arasında Microsoft kimi zaman övgülere, çoğu zaman da eleştirilere maruz kalır. Karşılaştığımız “mavi ekran” hatalarında bilimum çalışanının kulağını çınlattığımız firma, Windows 10 için son rakamlarını açıkladı.

Windows 10 Kaç Cihazda Kullanılıyor?

2015 yılının Temmuz ayında piyasaya çıkan Windows 10, 2016 Haziran ayında 350 milyon cihaza ulaştığını duyurmuştu. İçerisinde bulunduğumuz eylül ayında ise 400 milyon rakamı bizlerle paylaşıldı. Sayısal olarak aslında büyük bir değer olsa da Microsoft’un 2018 hedefi düşünüldüğünde 400 milyon rakamı düşük kalıyor. Bunun nedeni de yaklaşık iki yıl sonra Microsoft’un hedeflediği cihaz sayısının bir milyar olması. Dünya nüfusunun 7,5 milyar olduğu düşünüldüğünde, bir milyar hedefi gerçekten oldukça büyük.

Aslında Windows 10, hakkını vermemiz gereken bir işletim sistemi. Windows 8 sürümü teknoloji dünyasını takip eden çoğu kimse tarafından çok da beğenilmemişti. Özellikle başlat menüsünün kaldırılmasına gelen tepkiler sonucunda Windows 10 sürümünde tekrar başlat menüsüne kavuşmuştuk. Bunun dışında artık internette yavaşlığıyla ilgili esprilerin havada uçuştuğu Internet Explorer yerine Edge tarayıcısı gelmişti. Güvenlik, çoklu platform uyumu, oyunlar konusunda sıkıntısızlığı da yine Windows 10’un artı yönlerini oluşturuyordu. Bir Windows 10 kullanıcısı olarak benim de aram işletim sistemimle oldukça iyi. Anlamsız mavi ekran hatalarını neredeyse unutmuş durumdayım mesela.

Windows 10 Kaç Cihazda Kullanılıyor?

Bir milyar hedefine ulaşılabilir mi?

Dünyada internetin yaygınlaştırılması ve ucuz bilgisayar üretimi üzerine projeler yapılıyor. (Ücretsiz internet için internet.org, ucuz bilgisayar için Rasberry Pi’yi araştırabilirsiniz.) Dolayısıyla daha fazla bilgisayar kullancısı demek, kullanılan işletim sistemi sayısının da artması demek.

Windows 10’un en iddialı olduğu alanlardan biri de mobil platformlardı. Android karşısında belki de marka anlaşmalarını yaygınlaştıramadığı için son kullanıcıyla buluşma sıkıntısı yaşayan Windows 10 bu alanda büyük bir hayal kırıklığına uğradı.

Windows 10 Kaç Cihazda Kullanılıyor?

İvme olarak da satış rakamları düşüşte olan Windows 10’un ücretsiz yükseltme seçeneğini bitirmiş olmasının bu durumda büyük etkisi var. Geçen aya kadar Windows 7 ve Windows 8 sürümlerine ücretsiz yükseltme hakkı veren Microsoft artık bu geçişi belirli bir ücret karşılığında gerçekleştiriyor. Bakalım bütün bu gelişmeler ışığında bir milyarlık hedef yakalanabilecek mi?

Son olarak ülkemizdeki güncel satış fiyatlarıyla ilgili bilgi vereyim: Windows 10’un fiyatı 430 TL iken, bu rakam Pro sürümünde 730 TL’ye çıkıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.