WhatsApp’ın Yeni Şartlarından Kaçmak Mümkün

Süleyman Okan 27.08.2016

WhatsApp Facebook’a kullanım bilgilerinizi iletmek istiyor ama engelleyebilirsiniz.

Facebook 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldığında, kimse bu paranın WhatsApp’ın kara kaşına, kara gözüne verildiğini düşünmemişti. Mutlaka Facebook bir şekilde bu yatırımın geri dönüşünü almak istiyordu ama WhatsApp’tan nasıl para kazanacaktı?

Satın alma sırasındaki teminatın aksine, WhatsApp kullanıcıları artık favori mesajlaşma uygulamalarının bağımsız kalabileceğine inanmıyordu. Facebook’un WhatsApp ile birleşeceğinden, özel ve gizli mesajlarının bir şekilde para kazanmak için dış mekanizmalara alet edileceğinden korkan kullanıcılar, bu satın almadan memnun değillerdi. İsyan öyle bir boyuta ulaşmıştı ki, WhatsApp resmi blogundan “Konuyu Açıklığa Kavuşturalım” başlıklı bir açıklama yayınlayarak ortalığı yatıştırmaya çalışmıştı.

“Bu benim için çok kişisel birşey. Ben Ukrayna'da doğdum ve 1980'lerde, SSCB döneminde büyüdüm,” diyordu WhatsApp kurucularından Jan Koum, “gençlik dönemimde ABD'ye taşınma nedenlerimizden birisi, KGB tarafından izlenmeden, iletişim kurma korkusu olmaksızın özgürce konuşamamamızdı.” Ve ekliyordu: “Gizliliğinize duyduğumuz saygı DNA'mıza işlemiş durumda ve WhatsApp'ı sizinle ilgili olabildiğince az şey bilmek hedefiyle kurduk... ve bunu değiştirmek için gerçekten de hiçbir planımız da yok.”

Yıl 2016. WhatsApp blogunda bu sözlerden 2 yıl sonra yayınlanan “WhatsApp için ileriye bakıyoruz” başlıklı duyuruya göre, anlaşılan bizimle ilgili daha çok şey bilmek istiyorlar. Çünkü bugünlerde WhatsApp’ını açanların fark ettiği üzere, artık WhatsApp bilgileriniz, Facebook bilgileriniz ile birleşmek üzere.

Eğer engellemezseniz!

WhatsApp’ın Yeni Şartlarından Kaçmak Mümkün

Öncelikle, WhatsApp’ınızı açtığınızda karşınıza çıkan yukarıdaki uyarıda yeşil Kabul Et tuşuna basıp geçmezseniz, konu hakkında daha fazla okumak için ok tuşuna basabilirsiniz. Bu, karşınıza Facebook ile veri paylaşımına katılmama hakkı veren kutucuğu çıkartacaktır. Kutucuğu temizleyip devam ederseniz, numaranız Facebook ile paylaşılmaz.

Yok eğer zaten çoktan okumadan kabul edip geçtiyseniz, korkmayın! Önümüzdeki bir ay boyunca uygulama ayarlarından Paylaş kısmına girerek yine aynı kutuyu bulabilir, verdiğiniz onayı geri alabilirsiniz.

WhatsApp’ın Yeni Şartlarından Kaçmak Mümkün

Günün sonunda WhatsApp, Facebook’a gönderilen bilgilerin sizin özel hayatınızı ihlal etmeyeceğini, sadece Facebook’un size gösterdiği reklamları iyileştireceğini söylüyor. WhatsApp’ın iyi niyetinden şüphe etmeye gerek yok ama geçmişte bu tür yeniliklerde, yanlışlıkla beklenenden fazla veri sızdırıldığı ve insanların özel hayatlarının ihlal edildiği olmuştu. Mesela, bir Facebook Zaman Tüneli hatasında Mark Zuckerberg’in bile fotoları sızmıştı, hatırlayan?

Neyse ki seçim sizin. Şimdilik.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.