Whatsapp’a Rakip Geldi (Mi?)

Zafer Babal 21.09.2016

Bir milyarı aşan kullanıcısıyla kırmızı köşede Whatsapp varken, acaba Google destekli “Allo” mavi köşede yerini alabilecek mi?

Çağımızın altın çocuğu Mark Zuckerberg, Messenger’la aynı kulvarda boy gösteren Whatsapp’ı 2014 yılında Facebook bünyesine katmıştı. Böylelikle kişisel mesajlaşma uygulamaları arasında ipi göğüsleyen Zuckerberg oldu. Facebook’un alternatifi gözüyle bakılabilecek Google Plus istenilen ölçüde başarı elde edemedi. Google Talk ve Hangouts uygulamalarının da sahibi olan Google'ın Facebook ile arasındaki rekabet, şimdi “Allo” isimli mesajlaşma uygulamasıyla tekrar kızışacağa benziyor.

Whatsapp’a Rakip Geldi (Mi?)

Google’ın istediği başarıyı elde edebilmesi için Google Plus konusunda eksik kalan yönlerinden ders alıp Allo uygulamasında daha akıllıca davranması gerekli. Dünyanın en büyük arama motoru olan ve teknoloji sektöründe adından söz ettirecek yatırımlara imza atan Google, mesajlaşma uygulamasında da Google Asistan servisi ile yarışı farklı bir kulvara taşımış gözüküyor. Allo uygulamasından çıkmadan asistan özelliğini kullanıp “Beşiktaş - Galatasaray” maçının sonucunu öğrenebilir ya da gitmek istediğiniz bir yerle ilgili yol tarifi alabilirsiniz. Arkadaşınızla konuşurken ya da oluşturduğunuz grup içerisinde @google yazdığınızda ise asistan hizmeti konuşmaya dahil olan herkesin görebileceği şekilde sorduğunuz sorulara cevap verir hale geliyor. Biraz önce ifade ettiğim gibi dünyanın en büyük arama motoru olan Google, arama altyapısını Allo’ya entegre etmiş gözüküyor.

Whatsapp’a Rakip Geldi (Mi?)

Allo’nun Öne Çıkan Özellikleri

Meseleyi sadece Google Asistan desteğiyle sınırlarsak, Allo’ya haksızlık yapmış oluruz. Bir mesajlaşma uygulamasından beklenilenlerin çoğu Google’ın bu uygulamasında yer almakta. Sıralayacak olursak:

  • Gönderdiğiniz fotoğrafların üzerine not ekleme
  • Emoji, Sticker vb. çıkartma gönderme
  • Bağırma ya da fısıldama seçeneği
  • Akıllı yanıt sistemiyle kullandığınız ifade ve emojilerden hızlı cevap özelliği
  • Google asistan hizmeti (Şu an için sadece İngilizce dil desteği var.)
  • Belirli bir süre sonra silinen mesajları içeren “gizli mod” imkanı

Allo uygulamasının vaat ettikleri, bir mesajlaşma uygulaması için yeterli gözüküyor. Henüz emekleme aşamasındaki uygulamaya kullanıcıların geri dönüşleri sonrasında birçok özellik ve güncelleme gelecektir.

Whatsapp’a Rakip Geldi (Mi?)

Bu yarışta Facebook’un özellikle Whatsapp ile ilgili önemli bir avantajı bulunuyor. Whatsapp’ın bir milyardan fazla kullanıcısı var. Bilinen bir gerçek de insanların alışkanlıklarını kolay terk etmeyişi. Bakalım Google, Allo uygulaması ile insanların alışkanlıklarını değiştirebilecek mi? Google Plus’ın Facebook’la rekabet edemediği düşünüldüğünde boks ringinde Allo uygulaması ile mavi köşeyi elde etmek isteyen Google'ın bayağı uğraşması gerekiyor.

Uygulamanın Android versiyonuna ulaşmak için tıklayınız.

Uygulamanın IOS versiyonuna ulaşmak için tıklayınız.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.