Washington DC: Renkli ve Samimi Bir Şehir

Seden Gürlek 25.07.2016

Siyasi duruşunun yanı sıra, tarihi ve kültürel kimliği ile de öne çıkan başkentlerden.

Washington DC denilince akla ilk olarak Beyaz Saray gelir, doğru. Ama Beyaz Saray’ı görmeye can atmamalı. Ekrandakinden çok daha küçük olduğu kulaktan kulağa aktarılan bir bilgi olsa da, gerçekliğin de ta kendisi. Oldukça sade ve küçük bir ev. Eğer içerisini görmek isterseniz seyahatinizden birkaç ay evvel turlar için yer ayırtabilirsiniz.

“National Mall” olarak adlandırdıkları bölge gezinin ikinci durağı. Bir uçta National Capital, diğer bir uçta Lincoln Memorial ve ortada National Monument. National Monument’ın en tepesine çıkıp bu muazzam şehri kuşbakışı izleyebilirsiniz. Abraham Lincoln, köleliği kaldıran ve iç savaşı sonlandıran ABD başkanı; bu nedenle de ülkenin tarihinde büyük öneme sahip.

National Mall’de birbirinden ilginç müzelerle karşılacaksınız ve önceden söylemek gerekirse hepsi ücretsiz. American History Museum, bildiğimiz tarih müzesi sunumunun çok daha ötesinde. Mutfak tiplerinin zamansal süreçteki değişimleri, birçok First Lady’nin kıyafetleri ve Susam Sokağı gibi belli başlı medya karakterleriyle ilgili özel parçaları gözler önüne seriyor. Air and Space Museum, ilk uçak prototipleri, füzeler, astronot kıyafetleri, çocuklar için deneyler ve daha neler neler. Uzay meraklısı herkesin mutlaka görmesi gereken bir müze. Ayrıca IMAX sinemasında uzay, gezegenler ve evren içerikli filmleri hareketli koltuklarda izleyerek uzayda adeta süzüleceksiniz. National Gallery of Arts ise eşsiz bir sanat koleksiyonu sunuyor. Monet, Rembrant, Marry Cassatt, Van Gogh, gibi birçok ünlü ressamın eserlerini bulabilirsiniz.Washington DC: Renkli ve Samimi Bir Şehir

Bu tarihi sunumun yanında Tidal Basin’de genellikle nisan ayının ilk haftasında açan kiraz ağaçlarının muazzam görüntüsü şehrin görsel sembollerinden biri olmuştur. Ağaçların çiçek açma dönemi tam olarak günü gününe bilinmese de uzmanların tahminlerini “bu yıl cherry blossom ne zaman” diye aratarak bulabilirsiniz. İnanın Washington DC sakinleri de böyle yapıyor. İngilizcedeki söylenişi Cherry Blossom olan bu çiçek açma döneminde Washington DC birçok turisti ağırlamakta.


Washington DC: Renkli ve Samimi Bir Şehir

Dupont Circle ise tarihe öneme sahip başka bir durak. 1970’lerde farklı bir alternatif yaşam bulmak için gelen bohem kent sakinlerinin yerleşmesiyle hareketlilik kazanan bir bölge. 1980 ve 1990 larda başlayan gentrification (soylulaştırma) projeleri ile bölge adeta pahalı dükkanların, şık restorantların, barların ve cafelerin olduğu bir yere dönüşüyor.

U Street ise çok renkli bir geçmişe sahip. 1920’lerde Harlem’in Afro-Amerikan topluluk olarak tanınmaya başlamasından evvel, ülkenin bu topluluğu barındıran en büyük kent bölgesi idi. 1960’larda hala Washington DC’nin Harlem’i olarak bilinen bölge, 1968’de siyah hareketinin lideri Martin Luther King’in suikast sonucu öldürülmesi üzerine önemini git gide kaybetti. 1980’lere gelindiğinde bölge suç oranının fazla, yatırımın az olduğu bir mahalleye dönüşmüştü. 1990’lar ile bölgede başlayan yeniden canlandırma ve kalkındırma projeleri ile bölge hareketlenmeye başladı. Günümüzde ise halen jazz müziğin muazzam şekilde performans edildiği bir yer. Ayrıca birçok kafe, restaurant ve barlar ile restore edilmiş evler sizi bu ilginç alana davet ediyor. Bir de küçük lezzet durağı önerelim. Ben’s Chili Bowl. E hazır Obama da gitmişken bir merak etmedik değil doğrusu.


Washington DC: Renkli ve Samimi Bir Şehir

Tatlı meraklısına bir çift söz: Georgetown CupCake’in önüne hiçbir şey geçemez! Lezzetine doyamayacağınız binbir çeşit cupcake sizi bekliyor. Tabii bunun için de uzun bir kuyruğu göze almalısınız. :) Ayrıca, Georgetown birbirinden şık mağazaları, cafeleri ve az katlı sevimli yapılarıyla Avrupa’da dolaşıyormuş hissine kapılacaksınız.


Washington DC: Renkli ve Samimi Bir Şehir
Kaynak: NY Daily News
Kaynak: Georgetown Suites

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.