Vücut Yapınıza Göre Kıyafet Seçimi

Ali İhsan Kaya 02.08.2016

Uzun boyluyum, kısa boyluyum, zayıfım demeyi bırakıp yapınıza göre giyinmeye ne dersiniz?

Yıllardır ve sürekli olarak vücut yapımızdan bahsederiz. Genel olarak da kendimizde olmayanı beğenme ve bizde olmayan özellikleri isteme huyumuzdan dolayı kendimizi zaman zaman mutsuz ederiz. Tam bu noktada size kendinizle barışmanız ve haliniz neyse ona uyum sağlayıp en iyi görüntüyü yakalamanız için çeşitli ipuçları vermek istedik.

Uzun Boylular İçin İpuçları

Vücut Yapınıza Göre Kıyafet Seçimi

Her ne kadar kısa boylular, her şeyin en çok uzun boylulara yakıştığını ve kıyafetleri en iyi şekilde taşıdıklarını düşünseler de olay öyle değil. İyi stil sahibi olmak, uzun boylular için daha zordur.

Uzun boylu olmanın en büyük avantajı da tabi ki terziye gereksinimin çok daha az olması. Hatta öyle ki, çoğu pantolon uzunlar için yeterince uzun olmayabilir. Çeşitli markaların ekstra uzun modelleri sizi bu sıcakta yıkanıp da çekmiş kıyafetli görüntüden kurtarabilir.

Genelde markalar bedeni büyüttükçe kıyafet boylarını da uzattıkları için uzun ve zayıf erkeklerin işi kıyafet seçiminde epey zor olur. Hem uzun hem de zayıfsanız, blazer ceketler ve bu ceketler ile oluşturabileceğiniz kombinler tam sizlik.

Çok spor yapmışsanız veya çeşitli sebeplerle göğsünüz fazlaca büyükse, standart ölçülere bağlı kalmayın derim. Markaların önü düğmeli veya v yakalı tişörtleri ve geniş omuzlu casual gömlekler size çok yakışacaktır. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, zaten çok geniş olan göğsünüze o gömleğin aşırı yapışmaması.

Eğer gövdeniz uzun ve beliniz de kalınsa, vücuda oturan slim fit her türlü kıyafeti de gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Kısa Boylular İçin İpuçları

Vücut Yapınıza Göre Kıyafet Seçimi

Kısa boylu erkeklerin en büyük dertleri, olduklarından daha uzun görünecekleri kıyafetleri seçebilmektir. Çünkü kısa boylulara uzun boylular her zaman daha “cool” gelir. Ama bu duruma takılmadan vücut yapısına uygun kıyafetleri tercih ederek, kısa boylu erkekler de gayet karizmatik ve ilgi çekici bir duruşa sahip olabilirler.

Kıyafet seçiminde farklı renk kombinasyonları yerine benzer renk, hatta aynı renk kıyafetleri tercih etmek kısa boyluları daha uzun gösterecektir. Bir de yakın tonlarda ayakkabı kullanılırsa, kendinizi daha iyi hissedeceğinize bahse bile girebiliriz.

Pantolon ve şort seçiminde yüksek bel tercih etmek, tişört ve gömlek seçiminde ise dikey çizgilileri önde tutmak yine sizin avantajınıza olacaktır. Şortların, dizin iki-üç parmak üstünde olmasına, tişört ve gömlekler ile üzerinize aldığınız ceketlerin boylarının ise fermuar üstünde olmasına da dikkat etmelisiniz.

Zayıflar İçin İpuçları

Vücut Yapınıza Göre Kıyafet Seçimi

Her şeyin fazlası zararken, azı da çok yararlı olmuyor. Büyük bedenlerin kıyafet konusunda çektiği sıkıntının fazlasını zayıflar çekiyor. Beğendiğiniz kıyafetin içine girememek ayrı, kıyafetin içine girip de bir büyükten emanet alınmış gibi taşımaya çalışmak, kadınlarda olduğu gibi, erkeklerde de ayrı dert.

Bu durumda dar paça yerine iki cepli klasik kesim pantolonlar tercih edebilirsiniz. Giydiğiniz kıyafetlerin kırışık olmaması da diğer bir önemli konu. Çünkü kırışıklıklar, pantolonu gerçek çizgisinden çıkarabilir ve kumaş dolgun duruşunu kaybedebilir.

Zayıfım deyip kesinlikle vatkalı ceketler almayın. Aksine vatkasız blazer ceketler tercih ederek daha iyi bir görünüme sahip olacaksınız.

Kemiklerinizin dışarıdan sayılacak olmasına aldırış etmeyip geniş ve bol yerine dar, üzerinize hafiften oturan gömlek ve tişörtleri tercih edebilirsiniz. Üst kıyafetlerinizi pantolon içine sokmama alışkanlığını da edindiğiniz gün, sizin için bir devrim niteliğinde olacak.

Havalar biraz soğuduğunda ve triko giymeye başlayacağınız zaman, tek triko giymek yerine gömlek üstüne triko giymeyi düşünmelisiniz. Trikonun desensiz ve tek renk olmasına veya çizgilerin yatay olmasına özen gösterebilirsiniz.

Son olarak, kıyafetlerinizin renkli ve canlı olması daha iyi olabilir. Ne de olsa siyah şişmanların rengi diye geçiyor ve daha zayıf görünmek için yeterince kilolu sayılmazsınız.

Kapak görseli: Altınyıldız Classics

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.