Volvo ve Uber’den İş Birliği

Efe Ersoy 21.08.2016

Sürücüsüz taksiler geliyor.

İsveçli üretici Volvo, içinde bulunduğumuz çağın en önemli firmalarından biri olan Uber ile sağladığı iş birliği sayesinde geleceğin sürücüsüz otomobil piyasasına adım atıyor.

Volvo ve Uber’den İş Birliği

İki firmanın sağladığı iş birliği yaklaşık 300 milyon dolarlık bir yatırım ile gerçekleşecek. Otomatik pilota sahip otomobil piyasasına güçlü bir adım atarak girmek isteyen Volvo, sürücüsüz taksi planına sahip Uber ile güçlerini birleştirerek, firmanın yazılım desteğini edinmiş olacak.

Volvo CEO’su Hakan Samuelsson’un yaptığı açıklamada firmanın daha önce böyle bir planı olmadığını, otomatik pilotun sürücüden tüm sürüş keyfini aldığını, ancak gelişen teknoloji ve pazardaki diğer oyuncuların bu teknolojileri edinmeye başlamaları ile birlikte kendi firmalarının da bu yolda adımlar atması gerektiğini, bu sebeple Uber ile iş birliğine giderek şehir içi otomatik pilota sahip otomobil üreteceklerini açıkladı.

Volvo ve Uber’den İş Birliği

Eğer geliştirdikleri plan sorunsuz ilerlerse Volvo, otomatik pilota sahip ilk otomobilini 2021 yılında piyasaya sürecek.

İlk etapta 100 adet Volvo XC90 Uber’e teslim edilecek ve Pittsburgh eyaletinde kullanılmaya başlanacak. Uber kullanıcıları, diğer Uber araçları gibi bu araçları da mobil aplikasyon üzerinden çağırabilecekler. Her araçta bir sürücü şoför koltuğunda yer alacak ve bu sayede otomatik pilotlu taksi geliştirmek için gereken tüm datalar toplanmış olacak. Böylelikle hem Uber hem de Volvo mühendisleri istedikleri tüm bilgilere sahip olacaklar.

Volvo ve Uber’den İş Birliği

Uber CEO’su Travis Kalanick, “Her yıl trafik kazalarında 1 milyondan fazla insan hayatını kaybediyor. Volvo ile iş birliğimiz sayesinde güçlerimizi birleştirerek bu kayıpları azaltmayı ve sonunda durdurmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.