Vinyl Sountrack’leri İle Sağanak 70’ler Fırtınası

Taner Turna 03.06.2018

Şehir uyumayı reddediyor. Her bir mahalle barından farklı bir müzik sesi yükseliyor ve sen bu dünyanın içinde dolaşırken kulağına David Bowie, The Velvet Underground ve The Rolling Stones çalınıyor.

Çok değil, kafamızı şöyle azıcık geriye döndüğümüzde müzik dünyasının şaşalı günlerinin izlerini görmek mümkün. Hali hazırda sahne ışıkları altındaki müzik yıldızlarının cazibesi gitgide artıyorken HBO da bu büyümeye devam eden dalgayı yakalamak istemiş. Bu akımın sonucu olarak Oscar ödüllü ünlü yönetmen Martin Scorsese ile Rolling Stones‘un frontman’ı Mick Jagger, uzatmalı olarak bir araya geldi. Bu sayede biz de nur topu gibi yeni dizimiz “Vinyl” ile tanışmış olduk.


Kısa kısa


Martin Scorsese ve Mick Jagger’ın 20 yıl önce film olarak niyetlendiği proje, 14 Şubat’ta dizi formatında karşımıza çıktı. Sağanak 70’ler fırtınası altındaki “Vinyl”in oyuncu kadrosunda Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Ray Romano, Andrew ‘Dice’ Clay ve Mick Jagger‘ın oğlu James Jagger yer almakta. The Sopranos, Boardwalk Empire ve The Wolf of Wall Street gibi rüştünü ispatlamış bir çok dizi ve filmin senaryo yazarı olan Terence Winter ve Breaking Bad‘dan tanıdığımız George Mastras, Vinyl’in hikayesini kaleme alan isimler. Vinyl, rock ve punk’ın cayır cayır yandığı 1970’ler New York‘unda uyuşturucu ve seksin kol gezdiği müzik dünyasının tam ortasında yer alan bir plak şirketinin yaşadığı hikayeleri barındırıyor.

Dost tavsiyesi: Vinyl’in dışında Roadies ve The Get Down yılın müzik temalı yeni dizileri.


70’ler ve New York, peki ya müzikler?


70’lerin New York sokaklarında dolaşıp da dönemin müzik ruhunu yansıtmamak olmazdı. Nitekim Vinyl’in sezonun ilk yarısından müziklerin yer aldığı soundtrack albümü, dizinin prömiyerden iki gün önce bizlere armağan edildi. “Vinyl: Volume 1” isimli albümde punk’tan blues’a, soul’dan ve rock’a uzanan 18 şarkı mevcut. Albümde Otis Redding, The Meters, Edgar Winter, Foghat ve Ruth Brown’ın yanı sıra Kaloe gibi genç gruplardan şarkılar da bulunmakta. Ayrıca bu soundtrack albümünün dışında HBO, dizide yer alan veya diziye ilham veren şarkılardan oluşan bir EP’yi de çoktan müjdelemiş durumda.


Canlandırma

Şehir uyumayı reddediyor. Her bir mahalle barından farklı bir müzik sesi yükseliyor ve sen bu dünyanın içinde dolaşırken kulağına David Bowie, The Who, The Velvet Underground, Julian Casablancas, Stevie Wonder ve The Rolling Stones çalınıyor. İnsan bir diziden daha ne ister?


Taner Turna

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.