Vicdani Fişleme

İnci Vardar 16.08.2016

Kimin ne kadar bağışta bulunduğu bilinecek, cebinde akrep taşıyanlar bir bir ortaya çıkacak.

Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü dün öğretmenlerin cep telefonlarına mesaj göndererek 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların aileleri için başlatılan yardım kampanyasına destek olunmasını istedi. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün SMS'inde şöyle denildi:

"15 Temmuz silahlı darbe teşebbüsünde şehit olan vatandaşlarımızın ailelerine ve yaralanan vatandaşlarımıza yönelik başlatılan yardım kampanyasına desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen dekontlarınızı kurum amirlerinize teslim etmeyi unutmayın. Gün şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkma günüdür."

Bu işin isimli, dekontlu, bağış miktarları açık açık belli olacak şekilde yapılması da tepki çekti haliyle.

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşıyacağını söyleyerek, "Bağış ve yardımda esas gönüllülüktür. Elbette ki hepimizin içi yandı. Elbette ki insanlarımız yaraları sarma telaşında. Ancak dekont istemek neyin nesi? Böyle bir uygulama yasal değildir. Böyle bir zorlama suç teşkil eder. Konuyu TBMM'de gündeme getireceğim" dedi.

Vicdani Fişleme

Kimseyi tedirgin etmeye, fişlemeye gerek yok.

Eğitim Sen Şube Başkanı Serkan Demir de sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan bağış kampanyası ile ilgili çalışanlara mesaj atması ve dekontların idareye teslimini istemeleri, isim takibi yapmaları yanlış bir tutumdur. Neden mi? Adı üzerinde bağış kampanyasıdır. Bağış yapan zaten gönülden yapmıştır dekontla işi olmaz. Darbe girişimi sonrası demokratik tutuma ihtiyaç vardır kimseyi tedirgin etmeye, ötekileştirmeye, fişlemeye gerek yoktur."

Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise öğretmenlerden dekontları istemelerinin nedeninin Milli Eğitim Müdürlüğü camiasının ne kadar bağışta bulunduğunu belirlemek için olduğunu öne sürdü.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.