Veganlık bile masum değil.

Amanda Aman 01.08.2016

Hayvanları yemeye kıyamayan, hatta ürünlerini bile kullanmayan vicdanlı veganları beslemek de gezegene zarar veriyormuş meğer. Masum değiliz. Hiçbirimiz.

Veganlık bile masum değil.

Toprakları en verimli şekilde kullanmak, gezegen kaynaklarına ve çeşitliliğine sahip çıkmak için daha az sayıda hayvan yemek kesinlikle gerekli. Endüstriyelleşmiş et, süt ve süt ürünleri üretiminde kesinlike çok gaddar yöntemler kullanıyor. Bu gıdalar insan sağlığı için büyük tehlikeler arz ediyor. Endüstride faydalanılan hayvanlara işkence ediliyor, doğa üzerinde hakimiyet kurmaya çalışan insanın kazanç uğruna talan ettiği doğal kaynaklar da cabası. Tek bir burger yapmak için 4.000 - 18.000 galon arasında su gerekiyor ve süreç boyunca tonlarca karbon açığa çıkıyor.

Veganlık bile masum değil.

Fakat tamamen bitkiye dayalı beslenme de gezegeni kurtaracak çözüm değil gibi. Hatta vegan beslenmenin gezegenimiz için daha az verimli olduğunu savunanlar var. Elementa’da yer alan son çalışmada farklı beslenme şekilleri incelenmiş. Hesaplamalarda incelenen faktörler; farklı bitki türleri, arazinin farklı bitkilere uygunluğu, gıdaların besin değeri dolayısıyla kaç kişiyi doyurabileceği şeklinde. Sonuçlara bakıldığında tamamen vegan tarım şu anki tarımdan çok daha iyi olabilirken, en verimli sonuçlar bazı hayvansal ürünlerin kullanıldığı modelde alınıyor. Eşit şartlar altında karşılaştırıldığında, tamamen vegan bir gıda zinciri daha az sayıda insan doyuruyor.

Veganlık bile masum değil.

Sorun sadece kitleleri doyurmak değil, çünkü tüketime odaklı yetişen kitleler var oldukları ekosistemin şartlarına göre beslenmiyor. Besin zincirinde en tepede olan insan, doğaya ait her şeyi dilediği gibi kullanmayı kendisine hak görüyor. Dolayısıyla et yiyerek beslendiğinde de gezegene zarar veriyor, et yemediğinde de.

Veganlık bile masum değil.

Halbuki gezegenimizde fauna ve florayı koruyup gözeterek, hayatta kalabilmek için beslenen toplumlar da mevcut. Öncelikli olarak bitki yiyen bazı toplumlar, hayvanları gözlemleyerek nelerin yenilebileceğini keşfedip kurtçuklar, larva, ağustosböceği, çekirge gibi protein kaynaklarıyla diyetlerini destekliyorlar. Dünya nüfusunun bir bölümü kavrulmuş tarantula ve yusufçuk yiyor ve yetiştiriyor.

Homosapienleri bir lokmada yutabilecek kaplanların ataları acaba neredelerdi bin yıllar önce?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.