Ve Bütün Çirkinler Ölecek (Kıskançlıktan)

İnci Vardar 08.09.2016

Başlığın edebiyat göndermeli olduğuna bakmayın, düpedüz Türk kızı konuşuyor.

Türk kızının ne olduğu ve ne olmadığıyla ilgili herkesin doğru ya da yanlış bir fikri var. Bazısı kendini bir halt sanan Kezban olduğunu söylüyor, bazısı armut biçimli diyor, göz devirmesinden girip kültürsüzlüğünden çıkan 3900 küsur yazı var ekşi sözlük'te. Üşenmeyip de engin gözlemleri öğrenmek isteyen şuradan tanışsın Türk kızıyla.

Benim gözlemlerime göre Türk kızının binlerce çeşidi var ve hayatında yakından bir Rus kızı bile görmemiş dangalak adamlar tarafından aşağılanmayı hak etmiyorlar. Ama Rus kızı gören, kendisiyle iki çift lafın belini kırmış adamlar bu konuda biraz daha söz sahibi olmaya hak kazanıyorlar. Zira aradaki fark, "Bu kadınsa ben neyim?" diyecek boyutlara varabiliyor. Tamam, çok güzel, çok kültürlü, çok zeki kızlar var cennet vatanda; hatta benim hepi topu bir avuç insana ev sahipliği yapan sırça fanusumda bile ortalamanın üstüne çıkan kadınlar var. Gelin görün ki, yanımıza aşağıda sayacağım ülkelerin "sıradan" kadınlarından biri gelse, daha kötüsü, turist kafilesi olarak dibimizde bitiverseler, anında nasıl bir gıybet koalisyonu kuracağımızı aklınız hayaliniz almaz.

Yani düşünsenize, Türkiye'nin güzel kadınlarından Burcu Esmersoy "Scarlett Johanson'a güzel diyen beni güzel bulmasın kardeşim!" gibi bir laf edebiliyor, parmakla gösterilen tiplerden olmasına rağmen hazımsızlığın kralını lök diye kucağımıza bırakabiliyor. Peki biz güzel kadınları gördüğümüzde çenemiz duracak mı sanıyorsunuz? O hakkında şiirler yazılabilecek hokka burun, deve güreşi formatına girsek ancak ulaşabileceğimiz selvi boy, adabı muaşeret kitabını elimize verecek bir oturma kalkma görgüsü karşısında sessiz mi kalacağız bir de?

Böyle davranmayanları tenzih ederim ama Türk kızı konuşur beyler. Sizden daha çok konuşur. Güzel kadın gördü mü süzer, ciğerine kadar görür, siz o geçip giden güzelliği unuttuktan iki gün sonra Türk kızı hâlâ "Vay arkadaş! İnsanda bir gram basen olmaz mı ya?!" demeye devam etmektedir.

Peki bunu kimler söz konusu olduğunda yapar? Kimler karşısında yüzüne vurur ifadesi, kendini tam bir kozalak gibi görür bi' tanesi?

Rus kızı karşısında

Ve Bütün Çirkinler Ölecek (Kıskançlıktan)

Bir arkadaşım (sarışın, yeşil gözlü, atletik) Moskova'ya tatile gitmişti. Bunlar üç Türk kızı olarak hafta içi şehri gezerken son derece rahatlar; gururlarını kıracak, özgüvenlerini magma seviyesine indirecek bir durumla karşılaşmıyorlar. Hatta bir ara ''Rus kızı aslında bir mit olabilir mi?'' diye düşünüyorlar. Sonra hafta sonu geliyor, hafta boyunca çalışan kadınlar sokaklara dökülüyor. Bunlar baktıkları her yerde elf görünce bir afallıyorlar tabii. Sağa bakıyorlar güzellik, sola bakıyorlar güzellik, moralleri bozuluyor. Bir de bu Rus kızlarının ülkelerindeki Komünist gelenek ve patates kılıklı erkekler nedeniyle akıllı, kültürlü ve alçak gönüllü olmak gibi acayip özellikleri de var. İyice sinir bozuyorlar.

Güney Amerika kızı karşısında

Ve Bütün Çirkinler Ölecek (Kıskançlıktan)

Aklına estikçe, uğraşmaya bile gerek duymadan Dünya Güzeli ve Kainat Güzeli çıkaran Venezuela'da güzel kadın oranı, nüfusa oranladığımızda sanıyorum %128'e falan ulaşıyor. Brezilya desen, insanlarının tamamı sürekli hareket halinde; koşuyorlar, zıplıyorlar, dans ediyorlar, futbol oynuyorlar, dolayısıyla yağ toplamıyorlar. Zira Brezilya yan gelip yatma, pastaya böreğe abanma yeri değil. Sanıyorum bir Güney Amerika kadını poposunun ne kadar güzel olduğunu bilmek için Rio Karnavalı görmüş olmak gerekmiyor. Bunun bir de Kolombiya'sı, Bolivya'sı, Arjantin'i var. Sütlü kahve rengi tenleri, bir basıp on kıvırmaları, selülitsiz bacaklarıyla "heykel gibi" denilecek insan topluluğunu oluşturuyorlar.

Balkan kızı karşısında

Ve Bütün Çirkinler Ölecek (Kıskançlıktan)

Balkan kızı olarak genelliyorum ama aslında Slav ırkının numuneleri arasında yer alan Sırplardan bahsediyorum. Yoksa ben de Balkan kızıyım ama sülalem Türkiye'ye gelirken güzelliği yerinde bırakmış ne yazık ki. Daha doğrusu, galiba bütün güzelliği sülaledeki tek aileye yükleyip öyle gelmişler. Bu bahsettiğim akrabalar bir süre İsviçre'de yaşadı ve muhtemelen Björn'ün teki ''Aaa, ne ilginç bir isminiz var. Anlamı ne?'' diyene kadar kimse bunların Türk olduğunu anlamadı. Yalnız bu al topuklu beyaz kızların en iyi özelliği, hepsinin birbirinden güzel olmaması. Bazılarına bakıp ''Eğlenemem, aldanamam, ben bu yerlerde duramam'' diyor ve ortamdan uzaklaşmayı tercih edebiliyorsunuz.

İskandinav kızı karşısında

Ve Bütün Çirkinler Ölecek (Kıskançlıktan)

Biz dört mevsim yaşarken, havaya suya doyarken, yoğurt diye mucize bir gıdanın yaratıcısıyken, nasıl oluyor da yılda ancak 3,5 gün güneş gören Kuzey Avrupa'da selvi boylu, bünyesinden sağlık taşan insanlar bulunuyor? İnsan gerçekten hayret ediyor. Şahsen ben bu Kuzey Avrupa taraflarının dengeli insani gelişmişliğini seviyorum. Kızı ayrı güzel, erkeği ayrı güzel, bunları topladığında ortaya çıkan sonuç yine güzel. Slav ırkı gibi erkeği yerelmasından hallice bir topluluk değil yani. Ama buradaki güzelliği sadece Viking torunlarıyla sınırlamamak lazım. Avrupa'nın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına pek çok yerinde, özellikle Polonya ve Çek Cumhuriyeti dolaylarında anlamsız güzellikte kadınlar bulunuyor. Nice yiğitler gördüm, zar zor kazandıkları üç kuruş maaşlarıyla Prag'a gittikten sonra akıllarını kaçırıp döndüler, yeniden o güzel topraklara gidip bir yudum taze bira, bir parça dilber dudağı tadabilmek için yemeyip içmeyip para biriktirdiler. Peki haksızlar mı? Değiller. Ama gönül hak hukuk dinlemiyor, yeryüzünde bu kadar güzel insanların yaşaması çok acı.

Ve Bütün Çirkinler Ölecek (Kıskançlıktan)

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama giderek daha geniş genellemeler yapmaya başladım. Hatta bu hazımsızlığı dünya genelinden çıkarıp apartman komşularına kadar indirgeyebilirdim de. Çünkü aslında kadın, ırkından bağımsız olarak güzel bir tür. Kylie Minoque gibi bir bodur da çekici oluyor, Elif'in yazdığı gibi 46 beden Ashley Graham da Sports Illustrated'ın kapağında arzı endam edip ağız sulandırabiliyor. Ve cinsi latifin çekici olan tek özelliği kıvrımlı vücudu değil. İster yerden yere vurulan Türk kızı olsun, ister Venezuela'nın tescilli güzelleri, bir bakışıyla canlar yakabilecek, bir cümlesiyle dünyayı dize getirebilecek bir türüz biz. Güzel olmak, birilerinin beğenisini hayatın merkezine koymak, hasbelkader bizden daha iyi görünen kız kardeşlerimizi kıskançlığımızla gömmek zorunda değiliz.

Eğer derdiniz buysa hiç dert etmeyin, her kör satıcının bir kör alıcısı vardır. Bazen de gereksiz kıskançlıklar, beğenilmemenin en önde gelen nedenidir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.