Vakumlu Tüp İçerisinde 1.000 km/saat Hızla Yolculuk

Mehmet Berkay Önen 11.10.2016

Kanadalı girişim, insanları yüksek hızlı bir vakum treninin içerisinde taşımak istiyor.

Teknolojinin nimetleriyle beraber biz insanlar artık hiç olmadığımız kadar mobiliz. Dünyanın öbür ucuna seyahat etmek, eğer yeterli paranız varsa, çocuk oyuncağından farksız. Fakat günümüz teknolojileri kimilerine yavaş gelmiş olacak ki daha da hızlısını geliştirme çalışmalarına başlamışlar. Gazetemsi’de de çok sevdiğimiz, yeni yüzyılın en önemli mucitlerinden olan Elon Musk tarafından geliştirilen Hyperloop konsepti de bu çalışmaların ürünlerinden.

Herkes kendi projesini üretebiliyor

Bir tüp içerisinde vakumlama sağlanarak hareket etmesi planlanan Hyperloop, konsept olarak tüm dünyadan bilim insanlarına açık. Eğer siz de bir Hyperloop aracı ya da tüpü geliştirmek isterseniz, denemekte özgürsünüz. Yazımıza konu Transpod da Hyperloop teknolojisi üstünde proje geliştiren bağımsız girişimlerden biri.

Transpod ana hatlarıyla orijinal tasarıma bağlı kalsa da bazı noktalarda büyük farklar içeriyor. Tüp içerisine yerleştirilecek olan aracı manyetik olarak havada tutmaya odaklanan proje, bu sayede sürtünmeyi neredeyse sıfıra indirmek istiyor. Aracın ön tarafından emdiği havanın arka taraftan yüksek hızla dışarı püskürtülmesi prensibi ile itiş sağlayacak olan tren 1000 km/saat gibi yüksek hızlara ulaşabilecek.

Vakumlu Tüp İçerisinde 1.000 km/saat Hızla Yolculuk

25 metre uzunluğa ve 10 ton yük taşıyabilme kapasitesine sahip olması beklenen Transpod, sadece 30 kişiden oluşan küçük bir takım tarafından geliştiriliyor. Manyetik levitasyon teknolojisi kullanarak havada asılı bir şekilde seyahat etmesi planlanan araç çok miktarda elektriğe de ihtiyaç duyuyor. Buna çözüm olarak da kilometrelerce uzayacak olan tüplerin üst yüzeyinin güneş panelleriyle kaplanmasına karar verilmiş.

Transpod hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyenleri buradan alabiliriz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.