Vakumlu Sanat

Amanda Aman 18.07.2016

Fotoğrafçı Hal, sizi vakumlu plastiklere sarıp sarmalamak için bekliyor.

Japon fotoğrafçı Haruhiko Kawaguchi, nam-ı diğer Fotoğrafçı Hal’in garip bir hobisi var. Tokyo’da yaşayan ve projeler üreten sanatçı, plastiklere sarıp sarmalayabileceği çiftler - gönüllü modeller bulabilmek adına gece kulüpleri, barlar ve yerel mağazaları geziyor. Çiftlere güvence verebilmek adına yanında örnek fotoğraflar taşıyor ve sürecin güvenilirliğine ikna etmeye çalışıyor. Modeller hayatın her kesiminden: müzisyenler, dansçılar, striptizciler, işçiler, restoran ve bar yöneticileri, fotoğrafçılar, iş adamları ve kadınları...

Vakumlu Sanat

Kawaguch, çiftleri kibarca poşete yerleştirdikten sonra elektrikli süpürge ile içeride kalan tüm havayı çekip hızlıca hareket ediyor. Çünkü fotoğrafı çekmesi için sadece 10 saniyesi var. Vakumlu dev poşet içerisinde durmayı kendi de deneyimleyen sanatçı, o pozisyonda havasız durmanın ne kadar zor olduğunu itiraf ediyor.

Vakumlu Sanat
Vakumlu Sanat

Her biri ayrı ayrı vakumlu plastik ile kaplanmış çiftler, zaman içerisinde dondurulmuş o anda, heykel gibi donuk ve bir o kadar da canlı. Sanatçı, bu teknik ile aşkın görünürlüğünün arttığını düşünüyor. Vakumlanmış havasız plastik örtünün içinde, bazen çıplak, bazen kıyafetli, bazen etrafında pek çok eşyayla birlikte fotoğraflanıyor çiftler. Hal böyleyken, iletişim zorunlu ve vazgeçilemez kılınıyor.

Vakumlu Sanat

Kawaguchi‘nin eserlerinde temel konu sevgi ve aşk. Dünya üzerindeki insanların birbirlerini sevmeleri gerektiğine inanıyor. Sevginin iki kişiden bir gruba, gruptan topluluğa, şehre, ülkeye ve nihayetinde ülkelerin sınırlarından taşarak dünyaya ilerleyebileceğini düşünüyor. “Tokyo şehrinde kendi sevgi halkamı oluşturmaya başladım” diyor sanatçı, günün birinde ayrımcılığın olmadığı bir dünya barışının gerçekleşeceğine inanıyor. Umarız inancı gerçekleşir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.