Uzay Asansörü

Laird Raz Ludd 21.10.2016

İnsanlığı uzaya ulaştıracak kapı artık asansör kapısı olacak!

Şu an Ay'a tatile gidemiyorsak bunun asıl sebebi yolculuğun pahalı oluşu. Günümüzde kullandığımız yöntem, yani roketler, yük ve yakıt hesabı yapma zorunluluğu getirdiği için taşıdıkları her miligramın bilinmesi ve kaldırılabilmesi gerekiyor. Bunca yakıttan söz edilirken de patlama riskini de göz ardı etmemek lazım tabi. Şanslıyız ki yakın gelecekte bu hesapları yapmak zorunda kalmayacağız (çünkü ben günümün büyük bölümünü bunları hesaplayarak geçiriyorum). Bu ise, annemin en sevdiği teorik yapı olan, uzay asansörü ile mümkün.

Uzay asansörü nedir?

Uzay asansörleri jeostatik yörüngeye yerleştirilmiş bir ağırlıkla Dünya arasına gerilmiş bir kablo üzerinde ilerleyen platformlardır. Gözünüzde kolay canlanması için elinize ucuna düğün attığınız bir ip alıp çevirin. İp size göre hareketli olsa da üzerinde yürüyen bir karınca için gayet gergin olacak ve karıncacık rahatça düğüme veya elinize doğru gitmeyi seçebilecektir.

Uzay Asansörü

Taa 1895 yılında Rus biliminsanı Konstantin Tsiolkovski tarafından öngörülmüşlerdir. Tsiolkovski Eyfel Kulesi'nin bir benzerinin (36 bin km kadar uzun olan bir benzeri tabii) inşa edilebileceğini ve bu yapının bizi uzaya taşıyacağını söylemiştir. Onun öngördüğü yapı sıkıştırmayı temel aldığı için (yapı elemanlarının binanın taşıdığı yükü kaldırmak için yapıyı sıkıştırdığı tasarımlardır bunlar) pek mümkün değildi. Üstelik çelikten böyle bir yapı yapılması için kilometrekarelerce genişliğinde bir temel gerekmekte ki buna ne malzeme yeter ne iş saati.

Faydaları nelerdir?

Uzay asansörleri Dünya yörüngesine yük ve personel taşımayı çok çok ucuzlatacağından Güneş Sistemimiz ve uzayın keşfi, hatta kolonileştirilmesi de oldukça kolaylaşacak. İsterseniz bu yolculuğu büyük dedenizin kurşun büstünü de alarak yapabileceksiniz. Hatta yük/yakıt dengesini hesaplamak zorunda kalmadığınız için tasarladığınız uzay araçlarını yörüngede inşa edebileceksiniz ve geri kalan akrabalarınızın büstlerini koymak için istediğiniz kadar yeriniz olacak. Atalarınıza duyduğunuz bu inanılmaz sevgi ve saygıyı azaltma zorunluluğunuzun kalkması dışında şu an yörüngedeki tonlarca "çöp"e katkıda bulunmamış da oluyorsunuz.

Uzaya bitki ve hayvan taşımanın kolaylaşması ise uzay bahçelerinin yolunu açacak (ki Jüpiter Çay Bahçesi'nin manzarasını çok beğeneceğinize eminim).

Uzay Asansörü

Uzay asansörü birden fazla inşa edilebilse de aslında bir adet yeterli. Bu biricik yapının kimin topraklarında olduğu ise oldukça önemli çünkü Dünya'nın gerçek yöneticisi sıfatını hakeder halde olacaklar. Uzay ticareti Dünya ekonomisini nasıl çalkalar tam tahmin edemesek de gümrük işlerini yöneten ülkenin ne kadar zengin olacağını tahmin etmek zor değil.

Nasıl mümkün olabilir?

Tabii 2 asır önceye kıyasla bu konuda da oldukça ilerledik. 1959 yılında bir başka Rus biliminsanı Yuri N. Artsunatov yukarıda bahsettiğim düğümlü ip mantığının esas adı olan bağlama yöntemini önerdi. Projenin önündeki en büyük engel kablonun malzemesi idi. Aynı boyutta çelikten daha güçlü olan örümcek ağının kullanımı bile tavsiye edilmiş olsa da kısa bir dalga geçme süresi sonunda karbon nanotüplerin daha mantıklı bir seçim olduğu fark edildi.

Uzay Asansörü

Karbon nanotüpler ise bu şakacı teorisyenler konuşurlarken en fazla 2 cm uzunluğunda yapılabiliyorlardı. 39 bin km'lik bir yapıya biraz daha gülmüş olduklarını tahmin ediyorum. Ancak şimdi gülme sırası bizde çünkü son 3 yılda yarım metre limitini aşmayı başardık. Biraz daha gidilecek yol var evet ancak şu anda uzay asansörü konusunda çalışan gruplar var. Bazıları taşıyıcı platform üzerine çalışırken diğer gruplar kablo ve denge ağırlığını tasarlıyor. Tahminlere göre 2050 yılında gerçek anlamıyla "nereye isterseniz gidebileceksiniz".

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.