Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkisel Çözümler

İrem Çamarası 04.09.2016

Normalde uyku probleminiz yoksa, sadece stres ve kuruntularınızdan dolayı arada uyuyamıyorsanız, çare ilaçlarda değil bitkisel çözümlerde…

Sağlıklı uyku bütün bir gününüzü etkileyen en önemli etkendir. Eğer iyi bir uyku alamazsanız, o günden verim bekleyemezsiniz. Siz de eğer fazla stresli bir dönemden geçiyor ya da kafanızdaki düşünceler yüzünden binlerce koyun saydığınız halde uyuyamıyorsanız, bitkisel çözümler sizi yine yalnız bırakmıyor ve uyku problemi için de birçok seçenek sunuyor.

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Kediotu Çayı: Kediotu çayı özellikle ağrı, adet sancısı, kaygı, sindirim sorunları, kramplar nedeniyle yaşanan uykusuzluk için kullanılabilir. Kas ağrılarını ve spazmlarını hafifletir, sindirim sistemini sakinleştirir ve kan basıncını düşürür. Bitki üzerine yapılan çalışmalar etkili bir uyku düzenleyici olduğu yönünde sonuçlara sahiptir. Fakat merkezi sinir sistemini etkilediği için her akşam kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Şerbetçiotu Çayı: Rahatlatıcı, uyku getiren ve antiseptik olan şerbetçiotu bitkisi, gerginlik ve kaygı nedeniyle yaşanan uykusuzluk sorunu için kullanılabilir. Huzursuzluğu hafifletir ve baş ağrısını azaltır. Eğer isterseniz eşit miktarda papatya çayı ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken unsur ise bu çayın depresyon hastalarına ve hamilelere içirilmemesi gerektiğidir.

Papatya: Sakinleştirici etkisi vardır, uykusuzluğa çok iyi gelir. Sinir sistemin rahatlatmak ve bitkinliği gidermek için papatya banyosundan oldukça iyi sonuç alınabilmektedir. Banyo suyu için 4 avuç dolusu papatya kaynamış suya konur ve normal çay gibi demlenir ve ılıması beklenir. Papatya çayı için de bir tutam papatya 1 bardak kaynamış suda haşlanır ve 10 dakika demlenir. Papatya çayı kaygı giderici ve sakinleştirici özelliği taşıdığından uyku sorununuz olduğunda ilk başvuracağınız adreslerden biridir. Gergin geçen bir günün ardından yatmadan bir yarım saat önce tüketmenizi öneririz.

Pasiflora: Rengarenk çiçeklere sahip bu bitki “çarkıfelek” olarak da bilinmektedir. Sakinleştirici ya da uyku ilaçlarının yapımında da kullanılan bu bitki stresten uzaklaştırıcı, gerginlikleri hafifletici özellikleriyle bilinmektedir.

Bitkisel çarelerde her zaman uyardığımız gibi kullanacağınız miktarlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Fazla doz size yarar değil zarar getirecektir. Eğer uyku probleminiz varsa, tüketeceğiniz bitkilerin yanında sıcak bir duş ve biraz meditasyon da sizi sakinleştirecektir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.