Uykusuz Her Gece

Amanda Aman 20.08.2016

Öğrenmeyi kolaylaştıran, hafızayı güçlendiren, insan ömrünü uzatan, yaratıcılığı artıran, stresi azaltan daha tatlı ne var ki dünyada?

Uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Amerikalı Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre 50-70 milyon Amerikalı yetişkinin uyku ya da uyanıklık bozukluğu var. Baş ağrısı, hipertansiyon, enfeksiyon riski ve hafızada zayıflık gibi pek çok sağlık problemine yer açabilen uyku bozuklukları sinir bozucu olabilir.

Uykusuz Her Gece

Çevresel faktörler çoğu kişinin uykuya dalmasındaki ana sebeptir ve iyi haber: bu faktörleri kontrol edebilir, değiştirebilirsiniz. İyi bir uyku için yatak odası karanlık, sessiz ve serin olmalı. Ulusal Uyku Vakfı ortamın 20 derece civarı olmasını öneriyor. Uyku öncesi kafein, alkol ve ağır yemeklerden kaçının. Yatmadan en az bir saat öncesinde tv, telefon, tablet vb. her türlü ekrandan uzaklaşın, vücudunuzu uyku moduna rahat sokabilmek adına kendinize bir uyku öncesi ritüeli yaratın. Bu, diş fırçalama, yüzünüzü yıkama ya da ışığı kapatmadan önce 10 dakikalığına bir dergi okuma gibi basit bir eylem olabilir.

Uykusuz Her Gece

Amerikan Psikoloji Derneği’ne göre stres büyük bir uyku hırsızı. Eğer stres ve kaygı uykuya dalmanıza engel oluyorsa meditasyon veya yoga yapmayı ya da sorunlarınızla baş etmede yardımcı olacak bir arkadaş ile görüşmeyi deneyin.

Uykusuz Her Gece

Gece boyunca birkaç kez uyanmak oldukça normal. Doğal uyku döngüsü 90 dakika civarında sürer ve birçok kişi tuvalete gitmek ya da su içmek için döngüleri arasında uyanır. Ama gece boyunca uykunuz bölünüyorsa ve tekrar uyumakta zorluk çekiyorsanız, orta derecede insomniadan muzdarip olabilirsiniz. Uykusuzluk hastalığında yaş önemli bir faktör. Klinik psikolog doktor Marni Amsellem’e göre biz yaşlandıkça, fizyolojik süreçlerimizin zamanlamasını belirleyen sirkadiyen ritimlerimizde değişiklik meydana geliyor. Yaşlandıkça ritimler kayıyor, bu yüzden daha çabuk yoruluyor, daha erken uyanıyoruz.

Uykusuz Her Gece

Çeşitli fiziksel rahatsızlıklar da geceleri uyanmaya sebep olabilir. Örneğin gastroözofageal reflü hastalığının sebep olduğu mide asitleri (GÖRH) geceleri yemek borusunda yanmaya sebep olabilir. Uyku sırasında üst solunum yolunda çökme yapan obstrüktif uyku apnesi de başka bir sebep. Eğer gece boyunca nefes almanız duruyormuş gibi hissediyorsanız, horluyorsanız ya da uyandığınızda yorgun oluyorsanız, sizde de uyku apnesi olabilir.

Uykusuz Her Gece

Eğer her gece aynı saatlerde uyanıyorsanız ya da belirli bir miktar uykudan sonra uyanıyorsanız, sebebi büyük ihtimalle alkol. Alkol her ne kadar rahatlatıp gevşetse de vücut tarafından metabolize edildikten sonra beyin uyarılır ve uyku kalitesi bozulur. Vücudun alkolü atabilmesi kilonuz, yaşınız ve ne kadar alkol tükettiğinizle alakalıdır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.