Uyku Tutmadı mı?

Venüslüler Ekibi 31.05.2018

Başını yastığa koyduğu anda uyuyanlardan mısınız, saatlerce yatakta dönüp duranlardan mı? Sorun, hiç beklemediğiniz bir alışkanlık olabilir.

The New Yorker’da yayınlanan 3 bölümlük bir makale, uyku, rüyalar ve ayakta uyumak hakkında ilginç bilgiler veriyor. Burada bahsedeceğimiz kısım ise, uykuya kolayca dalamamın olası nedenleri.

Yapılan araştırmalara göre son 70 yıl içinde ortalama uyku süresi 1,5 saat kadar azalmış. Araştırmaya katılanların %31’i geceleri altı saatten az uyuduklarını ve %69’u uykusuzluktan şikayetçi olduklarını belirtmiş.
Kolay uyuyamama veya sık uyanma nedenlerinden birinin genetik özelliklerle ilgili olduğu belirtiliyor. Herkesin bildiği gibi kafein, ağır yemekler ve alkol kullanımı da uyku kalitesini olumsuz etkiliyor. Ancak bu etki, elektronik cihazların etkisinden daha az.
Çalışmalar, insanların ışığa duyarlı olarak evrildiğini gösteriyor. Gözlerimizde yer alan bazı fotoreseptörler karanlık ve aydınlığı son derece hassas bir şekilde algılıyor, buna göre melatonin salgılanmasını sağlayarak vücut saatimizi ayarlıyor. İlginç olan, bu fotoreseptörlerin hiçbir şey göremeyen kör insanlarda da bulunması ve uyku düzenlerini sağlaması.


Günümüzde sıkça kullandığımız bilgisayar, televizyon, e-kitap okuyucular, tabletler ve telefonlar, tan vaktinde görülen “mavi ışık spektrumu” olarak adlandırılan ışığı yayıyorlar. Beyinlerimiz bu ışığı “Sabah oldu” sinyali şeklinde algılıyor ve vücuda rahatlatıcı melatonin yerine uyandırıcı enerjiyi veriyor.
Uykudan yaklaşık 4 saat önce basılı bir kitap okursanız gözleriniz yavaş yavaş kapanıyor, ancak bir e-kitap okur veya bilgisayar başında zaman geçirirseniz uyku süreniz yaklaşık 1,5 saat ileri atıyor. Araştırmanın yapıldığı uyku laboratuarında, e-kitapla saatler geçirmenin gerekmediği, bu ışığa 20 dakika maruz kalmanın bile aynı etkiye sahip olduğu görülmüş.


Şimdi uyumak için ilaçlara başvurmak yerine bilgisayarınızdan yavaşça uzaklaşın, papatya çayınızı demleyin ve elinize kağıda basılmış bir kitap alın.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.