Uyku Öncesi Beslenme

Ali İhsan Kaya 11.05.2016

Uyumadan önce protein almamızın nedeni nedir? Sporcuların uyumadan önce tükettikleri protein çeşidi ve bu proteini kullanma amaçlarını bir inceleyelim dedik…

Yatmadan önce yemek yemenin sağlıksız olduğunu birçok kez duymuşsunuzdur. Bu genel anlamda doğru bir bilgidir. Ancak yediğiniz yiyeceğin türü ile ilgisi de büyüktür. Yani gece uyumadan önce patates kızartması ve et yiyip kola içiyorsanız, size geçmiş olsun. Sabah mideniz ‘yok olsun!’ istersiniz. Aldığınız ve yakamadığınız kalori de cabası. Ancak karbonhidrat açısından fakir, protein açısından zengin besinler için durum biraz farklı.

Özellikle spor yapanların can kulağıyla dinlemesi gereken bir mevzu, uyku öncesi beslenme. Gün içinde yıkıma uğrattığınız kaslar gece boyunca kendini toparlamaya devam edecektir. Tabii, doğru beslenmeyi sağlarsanız! Uyumadan önce herhangi bir besin tüketmemeniz durumunda vücut kendini katabolik (sporcu ağzıyla "yıkım") sürece sokar ve kasları yakarak enerjiye çevirir. Bu da sporcular arasında istenmeyen durumların başında gelmektedir. Bu durumu tersine çevirmek, başka bir deyişle vücudu anabolizma (yapım) sürecine sokmak için sporcular kazein proteini tüketmektedirler.


Nedir bu kazein proteini? Hangi besinlerde bulunur? En basit şekilde tanımını yapacak olursak; kazein proteini, sütte bulunan bir proteindir. Sporcular tarafından uyumadan önce tüketilmesinin sebebi, whey proteine kıyasla daha uzun sürede sindirilmesidir. Yani 7-8 saatlik uyku boyunca protein sindirimi sağlamış olursunuz. Uyku süresince kas onarımı gerçekleşmiş olur.


Kazein proteini kalsiyum açısından da zengin olduğu için, daha sağlıklı kemiklere sahip olmanızda size yardımcı olur. Toz haline getirilmiş kazein proteinlerini tüketebileceğiniz gibi, süt ürünlerini tüketerek de kazein alımını sağlayabilirsiniz. Benim favori ürünümü soracak olursanız, "kefir" cevabını alırsınız.

Tüm bu bilgilerden sonra, annelerin uyumadan önce süt içirme ısrarlarını da anlar gibi olduk sanki.


Ali İhsan Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.