Uygunsuz Yerde Kurban Kesmenin Cezası...

Ezgi Özkurt 05.09.2016

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kurban Bayramının yasaklarından bahsetti.

Uygunsuz Yerde Kurban Kesmenin Cezası...

Kurban kesim yerleri

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesi gereğince; Park, bahçe, cadde, sokak ile bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ve kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlara 196 TL idari para cezası uygulanacak" dedi.

Denetimler yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kurban Bayramı süresince kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine sebep olabilecek faaliyetlerin kontrol altına alınarak toplum ve çevre sağlığının olumsuz yönde etkilenmemesi için önlemler alındı. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Bakan Mehmet Özhaseki, denetim ekipleri ve oluşturulacak komisyon üyeleri ile birlikte Kurban Bayramı boyunca satış ve kesim yerlerinde denetim yapılacağını bildirdi. Özhaseki, halkın da bu konuda duyarlı olmasını isterken, kapı önlerinde kurban kesip çevreyi kirletenlerin 'Alo 181' hatlı telefona ihbar edilmesini istedi. Kurban satışı ve kesimi, ilgili belediye tarafından gerekli alt ve üst yapının tesis edildiği veya ettirildiği yerlerde yapılacak diyen Bakan Özhaseki, "Kurban atıkları belediyeler tarafından toplanacak" diye konuştu.

Uygunsuz yerde kurban kesmenin cezası

Bakan Özhaseki; konuyla ilgili açıklamasına şöyle devam etti:

"2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu 20'nci maddesi gereğince; park, bahçe, cadde, sokak ile bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ve kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlara 196 TL, konutlarda atıkları toprağa veren her konut ve bağımsız bölüm için bin 221 TL, kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren işletmelere ise 49 bin 095 TL idari para cezası uygulanacak."


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.