Uydular Dışarı, Drone’lar İçeri; Boeing’in Devrimsel Planı

Mehmet Berkay Önen 08.06.2016

1957 yılında dünyanın alçak yörüngelerinden birine yerleşen Rus yapımı Sputnik ile başlayan uydu savaşları, yakın zamanda Airbus’ın hayata geçirmeyi düşündüğü proje ile farklı bir boyuta taşınabilir.

Haberleşme, askeri istihbarat, uzay keşfi ve daha birçok farklı konuda insanlığa el ayak olan uydu teknolojisi yıllardır bilim dünyasının en önemli araçlarından biri olmayı sürdürüyor. Üretimi, bakımı ve güncellenmesi oldukça yüksek rakamlara mal olan uyduların yerine özel yapım drone’ları hayata geçirmeyi düşünen Airbus, geliştirdiği ‘Zephyr T’ isimli hava aracının ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı.

Bütün gücünü güneş enerjisinden alan Zephyr, çok yüksek irtifalarda süzülme yeteneğine sahip. Normalde uydular tarafından gerçekleştirilen birçok görevi yerine getirebilen Zephyr, gerektiğinde dünyaya geri inerek bataryasını değiştirebilecek ya da teknolojisini güncelleyebilecek.

Ayrıca çok hızlı şekilde kullanıma hazır hale gelmeleri dolayısıyla da orman yangınları ya da askeri amaçlı görüntüleme görevleri gibi konularda da etkinlik gösterebilecek.

Uyduların kullanımını bitirmeyecek olsa da bazı görevlerin artık uydular yerine drone’lar aracılığıyla yapılacak olmasının toplam maliyetler üzerinde büyük etki yaratacağı düşünülüyor.

Berkay Önen


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.