Üşümek Gerçekten Sizi Hasta Eder Mi?

Özge Kaya 19.10.2016

“Sıkı giyin, üşüteceksin!” tarih olabilir... Yale Üniversitesindeki bilim insanları annelerimizle aynı fikirde değil.

Üşümek Gerçekten Sizi Hasta Eder Mi?

Çocukluğumuzdan beri hiçbirimiz şu lafı duymadan bir kış geçirmedik: “Sıkı giyin, üşüteceksin.” Fakat Yale Üniversitesi’ndeki bilim insanları annelerimizle aynı fikirde değil.

Soğuk algınlığına neden olan virüsün soğuk ortamlarda daha hızlı çoğaldığı uzun süredir biliniyordu. Ama bunun nedeninin virüsün bu ortamlarda daha başarılı olması mı yoksa bağışıklık sisteminin mi soğuk ortamda tembellik yapması mı olduğu henüz çözülememişti.

Yale Üniversitesi Tıp Okulu’ndan Asistan Profesör Ellen Foxman ve ekibi bağışıklık sisteminin farklı sıcaklıklarda soğuk algınlığı virüsüne verdiği tepkiyi inceledi. Çıkan sonuca göre, düşük sıcaklıklarda bağışıklık sistemi interferon denilen proteini daha az üretiyor, bu da virüsün daha hızlı çoğalmasına neden oluyordu.

Sonuç olarak, burnumuzu soğuktan korursak bu kışı hasta olmadan geçirebilir miyiz?

Kış aylarında atkılarla burnunuzu sıcak tutmak vücudunuzun virüsle savaşmasını kolaylaştırır, doğruya doğru. Ancak, soğuk algınlığından korunmak istiyorsanız bunun yolu sık sık elinizi yıkamaktan geçiyor. Foxman’a göre virüsün ağzınıza, burnunuza yerleşmesini engellerseniz, hastalığın kendisini de engellemiş olursunuz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.