Üst Vücut Antrenmanı

Ali İhsan Kaya 09.09.2016

Vücut ağırlığıyla yapılan 3 egzersizden oluşan üst vücut antrenmanı sizi çok zorlayacak.

Vücut geliştirmeyle ilgilenen insanlar bu sporu yaparken belirli bir kas grubuna odaklanırlar ve sayısız egzersiz çeşidini uygularlar. Fakat bazı özel hareketler vardır. Özellikle vücudun üst bölgesinde birçok kas grubunu çalıştıran egzersizlerden bahsediyoruz. Bu egzersizlerin tamamı vücut ağırlığıyla yapılıyor. Sizlere pull-up, dip ve şınavdan oluşan mükemmel bir üst vücut antrenmanı sunuyoruz.

Pull-up

Üst Vücut Antrenmanı

Halk arasında bilinen adıyla ‘barfiks’, vücutta en fazla kas grubunu çalıştıran egzersizlerden biri. Bu antrenmanda pull-up yaparken kendimizi hızlıca asıldığımız bara çekiyoruz. Fakat bırakırken tekrar yükseleceğimiz seviyeye 5 saniyede iniyoruz. İnme zamanının uzun olması daha fazla kas lifinin çalışmasını sağlıyor. 5 saniye tamamlanır tamamlanmaz hızlıca kendimizi yukarı çekiyoruz ve bu hareketi 5 kez tekrar ediyoruz.

Dip

Üst Vücut Antrenmanı

Üst gövdenin gelişmesi için pull-up ile birlikte en önemli egzersizlerden bir tanesi diyebiliriz. Göğüs, omuz, sırt ve triceps gibi kas gruplarını çalıştırır. Bu hareket size inanılmaz bir güç kazanımı sağlar. Egzersiz programımızda tıpkı barfiks gibi bu hareketi yaparken inme esnasında 5 saniye kuralını dikkate alıyoruz. Aşağı inerken yavaşça inip sonra hızlıca başlangıç pozisyonuna dönüyoruz. Bu şartlarda bu hareketi 5 kez tekrarlıyoruz.

Şınav

Üst Vücut Antrenmanı

Ayak parmaklarımız ve avuç içimiz yere değecek şekilde pozisyon alınır. Diğer egzersizlerinde olduğu gibi aşağı yönlü hareketi 5 saniyede tamamlıyoruz ve hızlıca başlangıç pozisyonuna dönüyoruz. Özellikle göğüs ve kol kaslarının çalışmasında şınav büyük öneme sahiptir. Bu hareketi de 5 kez tekrarlıyoruz.

Vücut ağırlığıyla yaptığımız bu 3 egzersizi 5’er kez art arda tekrar ettikten sonra bu döngüyü 4 kez tekrarlıyoruz. Sadece 3 egzersiz olması bu programın etkisiz ve kolay olduğunu göstermiyor. Aksine oldukça etkili ve zor bir program olacak. Değişim görmeye başlamak için 4-7 hafta bu programı uygulayabilirsiniz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.