Ünlü İş adamı İshak Alaton Hayatını Kaybetti

Oğuz Taktak 12.09.2016

İş adamı İshak Alaton 89 yaşında hayatını kaybetti. Az bilinen Stuma Faciası'na tanıklık etmiş bir kişiydi.

İshak Alaton'un vefatı ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Hurriyet.com.tr'nin ulaştığı bilgilere göre ünlü iş adamı İshak Alaton, 89 yaşında hayatını kaybetti. İshak Alaton'u iş adamı kimliğiyle tanırız ama az bilinen bir hikayesi var ki, filmlere konu olacak cinsten: "Struma Olayı"

Ünlü İş adamı İshak Alaton Hayatını Kaybetti

Struma Olayı ve İshak Alaton

Struma Olayı veya Struma Faciası, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerden kaçan Yahudileri, o dönem İngiliz yönetimindeki Filistin'e götürmek üzere Romanya'dan yola çıkan Struma Gemisi'nin İstanbul açıklarında bir Sovyet denizaltısı tarafından batırılmasıdır.

12 Aralık 1941'de Romanya'nın Köstence limanından yaklaşık 790 yolcu ve 10 mürettebatla kalkan Struma'nın motoru İstanbul'a ulaşamadan açık denizde arızalandı. Yolcuların aralarında topladıkları para ve mücevherler karşılığında, yakından geçen bir geminin mürettebatı gemiyi onardı. Gemi, ikinci bir motor arızası sebebiyle 15 Aralık'ta İstanbul Boğazı'nda, Sarayburnu açıklarında demir attı.

Almanya'nın İstanbul Büyükelçisi, gemide salgın hastalık olduğu ihbarında bulundu ve Almanya tarafından yolcuların karaya çıkarılmaması konusunda baskı yapıldı. O dönemde Filistin'e Yahudi göçünü kısıtlayan İngiltere'nin de baskısıyla ne geminin yola devam etmesine ne de yolcuların karaya çıkmasına izin verildi. Almanya ile müttefik olan Romanya gemiyi geri kabul etmedi.

Tarihi geçmiş Filistin vizesi bulunan birkaç yolcu, İngiliz hükümetinin onayıyla, Martin Segal ve ailesi de ABD'nin ricası üzerine Vehbi Koç'un aracı olması ve Türk Hükümeti nezdindeki girişimleriyle gemiden indirildi. Segal, Standard Oil Company of New York isimli bir Amerikan petrol şirketinin Romanya müdürüydü. Vehbi Koç ise aynı şirketin Türkiye temsilcisi idi. Koç, Segal ailesi için İçişleri Bakanı Faik Öztrak ve İstanbul Emniyet Müdürü İhsan Sabri Çağlayangil ile bir dizi görüşme yapmıştı.

Ünlü İş adamı İshak Alaton Hayatını Kaybetti

İstanbul Açıklarında Ölüm Bekleyişi

Yolculara Kızılay tarafından yiyecek ve içecek yardımı yapıldığı bazı kaynaklarda geçmektedir. Uluslararası baskılar neticesinde hareket edemeyen, umudu her geçen gün tükenen Struma'nın ayrılmasına izin verilmese de yolculara bazı yardım kuruluşları tarafından düzenli olarak yardım edildiği söylenmektedir. Yazar Cengiz Özakıncı'ya göre her gün gemiye 300 kilo ekmek, 100 kilo galeta, 100 kilo tuzlu uskumru balığı, 50 tane limon, 10 sandık portakal, 50 kilo şeker, 100 kilo havuç, 50 kilo helva, 1600 adet yumurta, 250 kilo patates, 3 kilo tuz, 50 kilo hurma, 50 kilo incir, 50 kilo salam, 10 şişe kanyak, 2 kilo ıhlamur, 200 paket sigara, 50 kilo fındık ve 50 kilo beyaz peynir veriliyordu.

İkinci Dünya Savaşı günlerinde Türkiye’de halkın ekmeği karneyle aldığının ve Kızılay’ın gemiye yolladığı yiyeceklerin pek çoğunu bulamadığının altını çizmeden olmaz.

İshak Alaton'un o yıllarda henüz 15 yaşında olmasına rağmen, salgın hastalıklarla boğuşan, yaklaşık 800 kişinin tek bir tuvaleti kullanmak zorunda olduğu bir gemiye yardım götüren ekipte olduğu da bazı kaynaklarda geçmektedir.

Ünlü İş adamı İshak Alaton Hayatını Kaybetti

Çabalar Sonuçsuz Kaldı

Gemi Sarayburnu'ndan Karadeniz'e doğru çekilirken, yolcuların son bir umut olarak çarşaflara 'Yaşasın Türkiye, kurtarın bizi' yazdığı, sloganlar attığı bazı kaynaklarda geçmektedir. Ancak Türkiye, baskıların altında kaldı ve yüzlerce masum insanı, sonu az çok belli olan karanlık bir sona doğru gönderdi.

Haftalar süren müzakereler sonuç vermeyince, Türkiye gemiyi Karadeniz açıklarına geri göndermeye karar verdi. Motoru hâlâ çalışmayan gemi, 23 Şubat 1942'de römorklar ile Şile açıklarına çekildi.

24 Şubat sabahı, büyük bir patlama ile batan gemi, 103'ü çocuk olmak üzere 768 kişiye mezar oldu. Kurtulmayı başaran iki kişiden birisi David Stoliar isimli bir yolcu ve diğeri ise geminin ikinci kaptanı Ivanof Diko'ydu. Bu yolcular, ölmek üzereyken Türk kurtarma kayıkları tarafından bulunmuş ve kıyıya çekilmişti.

Struma Faciasının Sorumlusu Türkiye Mi?

Struma İstanbul'da bekletilirken o dönem 15 yaşında olan ve yardımlara bizzat katılan işadamı İshak Alaton, facianın anıldığı etkinliklerde yer alan bir isim. Alaton, olayla ilgili Türkiye'yi sorumlu tutanlardan.

"Bilinçli bir cinayetti. Ankara’nın emir verdiği bir cinayetti. Dün Almanya’da Alman Başbakanı Angela Merkel, Neo-Naziler tarafından öldürülen 8 Türk için resmen özür diledi. Biz de bu trajedi nedeniyle Türk Hükümeti’nin özür dilemesini bekliyoruz. Bu bir erdemdir".

İshak Alaton'un facia ile ilgili suçlamaları içeren başka demeci ise "Bunu yapan Ankara'daki yönetim, Ankara'daki katiller. O zamanın 1942 Şubat'ında söz sahibi olan insanlar benim nazarımda katil olarak vasıflandırılmalıdırlar. Çünkü bilinçli bir şekilde o insanların katledilmesi için emir verdiler ve İstanbul'daki emniyet de bunu yaptı. Artık zamanı geldi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 90 yılda işlenmiş cinayetlerle yüzleşmesinin zamanı geldi” şeklindedir.

Yanlış anlaşılmasın, vatana millete çok hayrı dokunmuş iş adamı sadece 1942'de yönetimde olanları suçlamış.

Kaynaklar: DHA, wikipedia, omerfarukreca, odatv.com

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.