Üniversitelerde Bir Taban Puan Düzenlemesi Söz Konusu

İnci Vardar 04.08.2016

Anladığım kadarıyla, bir devlet üniversitesi "Bana paralı öğrenci gelsin" derse, yatay geçişte taban puan şartını kaldırabilecek; portakal kasasından hallice bir üniversitenin öğrencisi, köklü bir üniversiteden mezun olabilecek.

Bir süredir, KHK ile kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin hangi okullara yerleştirileceği üzerine tartışmalar söz konusuydu. Pek çok kişi "Ne demek Murat Hüdavendigar Üniversitesi öğrencileri İstanbul Üniversitesi’nden mezun olacak?" diye haklı olarak veryansın ediyordu. Demokraside dağ başındaki çobanla televizyondaki mankenin oyunun aynı değeri taşıması normal olsa bile, parayı bastırıp okuyanla (sözüm meclisten dışarı) at gibi çalışıp üniversite kazananın mezuniyeti eşit olmamalı elbette.

Bunca tartışmanın bir çözüme kavuşturulması gerekiyordu tabii. YÖK'ten bu konuda açıklama geldi.

Üniversitelerde Bir Taban Puan Düzenlemesi Söz Konusu

AA'nın haberine göre, kapatılan 15 vakıf üniversitesine kayıtlı öğrenciler, YÖK tarafından diğer üniversitelere yerleştirilecek ve mezun oluncaya kadar ilgili vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri, yerleştirileceği devlet veya vakıf üniversitesine ödemeye devam edecek.

Öğrenciler, nakledildikleri okulun diplomasını alacak ama ilk kayıt oldukları okullarının ismi de bu diplomada bulunacak.

Bu yıla ve sadece bu öğrencilere mahsus olmak üzere, başta vakıf üniversiteleri olmak üzere tüm üniversiteler, istedikleri takdirde, yatay geçişteki taban puan şartını kaldırabilecek.

Şahsen üniversite yıllarımın üstünden bir ömür geçtiği için hatırlamakta ve anlamakta zorlandım biraz ama durum şöyle: Normal şartlarda üniversiteler, yatay geçişte bir taban puan sınırlaması koyuyorlar. Yani Okan Üniversitesi'nde işletme okuyan biri, taban puanı yetmeyeceği için "Ben bu puanla Hacettepe'de tıp okuyacağım!" diyemiyor (keşke biraz usturuplu örnek verseydim ama neyse). Ama şimdi, mesela bir devlet üniversitesi "Ben paralı öğrenci istiyorum" derse, taban puanını kaldırıp pek de iyi puanlar alamamış bir kısım zengin vakıf üniversitesi öğrencisini bünyesine katabilecek.

Ama dediğim gibi, benim mezuniyetimin üstünden yıllar geçti ve mevcut sistemi pek de çözememiş olabilirim. Bu nedenle, herhangi bir değişiklik yapmadan açıklamayı buraya kopyalıyorum. Belki siz farklı bir anlam çıkarırsınız.

"Kapatılan üniversite öğrencilerinin yerleştirilmelerine ilişkin almış olduğumuz kararlara yapılan eleştiri ve yaşanan tartışmalar tarafımızca izlenmektedir ve konuya ilişkin yeni bir karar almamızı da gerekli kılmıştır. Zor durumlar zorunlu tedbirleri almayı gerektirir. Bu sorunun tüm taraflar açısından en az zarar görecek şekilde çözülmesine çalışılmaktadır. Alınan kararın sadece lisans ve ön lisans öğrencileriyle sınırlı olmadığı, lisansüstü (yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık gibi) ve ayrıca önemli miktarda yabancı uyruklu öğrencileri de kapsadığı unutulmamalıdır. Kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin almış olduğu dersler, notlar, sınavlar, mazeretler de dahil olmak üzere bütün verilerin de bir merkezden yürütülmesi bu sürecin sıhhatli yürütülmesinin gerekliliğidir.

Ayrıca bu öğrenciler, her ne kadar nakledildikleri üniversitelerin diplomalarını alacak olsalar da diplomalarında ilk kayıt oldukları üniversitelerin de isimleri yazılı olacaktır. Bununla birlikte konuya ilişkin kamuoyunda yaşanan tartışmalar ve eleştiriler dikkate alınarak bu yıla ve sadece bu öğrencilere mahsus olmak üzere başta vakıf üniversiteleri olmak üzere tüm üniversitelerin istedikleri takdirde yatay geçişteki taban puan şartını kaldırmasına karar verilmiştir. Alınan bu karar, başta vakıf üniversitelerine olmak üzere yatay geçiş imkanı sağlayacak ve teşvik edecektir.

Yükseköğretim Kurulu olarak eğitim ve öğretimin ve diplomaların niteliğinin düşmemesine önem vermekteyiz. Yeni YÖK’ün son bir buçuk yıldan beri almış olduğu kararlar ve süreçler bunun teminatıdır. Son günlerde yaşamış olduğumuz şartlar dahilinde bile bunu gözetmekteyiz."

İntibak eğitimi
YÖK'ün açıklamasında, bu durumdaki öğrencilerin yerleştirildikleri yükseköğretim kurumundaki eğitim öğretimin gerektirdiği intibak süreci kapsamında eğitimlerine devam edebileceklerine işaret edilerek, "Bu öğrencilerin aktarıldığı devlet üniversiteleri, gerekli gördükleri takdirde kendi marka değerini korumak maksadıyla ek dersler veya sınavlarla intibak sürecini gerçekleştirebilecektir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Bu öğrencilerin aktarımları sonrasında aynı sınıflarda öğrenci mevcudu artışı yaşanmayacağı, eğitim kalitesinde ve niteliğinde herhangi bir düşme olmayacağı, üniversitelerin gerektiği takdirde şube açabileceği anlatılan açıklamada, yerleştirme yapılan devlet üniversitelerinde kapatılan vakıf üniversitelerinin kampüslerinin tahsisiyle fiziki mekan artışının söz konusu olduğu ve bu kapsamda gerekli diğer tüm tedbirlerin ilgili üniversitelerce alındığı aktarıldı.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.