Üniversite Kılavuzu 3: Hangi Bölüm Hangi Üniversitede Okunur?

Ece Soylu 27.07.2016

Üniversite tercihi yaparken bölüm bazlı düşünmek, beklentilerinizi karşılayacak üniversiteyi bulmak için son derece önemlidir.

Üniversite seçiminde göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeyin kişisel beklentiler olduğuna değinmiştim. Bu beklentiler kampüs yaşamı, sosyal olanaklar, üniversitenin bulunduğu şehir gibi kriterler olabilir. Ancak bunlardan en önemlisi, şüphesiz, sizi hayalinizdeki kariyere götürecek olan bölümdür. Üniversiteler de her ne kadar geniş alanda eğitim vermeye uzmanlaşmış olsalar da gerek akademik kadrosu, gerekse fiziki olanaklarıyla spesifik alanlarda sivrildikleri bölümler mutlaka olacaktır.

İşte, belli başlı bölümler ve eğitiminin en iyi verildiği üniversiteler:

Mühendislik

Üniversite Kılavuzu 3: Hangi Bölüm Hangi Üniversitede Okunur?

Çok çeşitli mühendislik dalları olmakla birlikte, genel itibariyle mühendislik eğitiminde teknik üniversite seçimi faydalı olacaktır. Eğitim kadrosuna göre her üniversitenin bayrağı elinde tuttuğu mühendislik dalları vardır. İnşaat, Elektrik- Elektronik ve Makine gibi bölümlerde İTÜ ve ODTÜ, kadrosuyla kaliteli bir eğitim vermektedir. İşletme ve Endüstri Mühendisliği gibi bölümlerde ise, sosyal bilim becerisi daha fazla önem taşıdığından, Boğaziçi ve Galatasaray Üniversitesi tercihler arasına sokulabilir. Koç, Sabancı, Bilkent ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji gibi vakıf üniversiteleri de özellikle yurt dışında eğitimini tamamlamış çok sayıda akademisyen barındırması nedeniyle mühendislikler için iyi bir tercih olabilir.

Mimarlık

Üniversite Kılavuzu 3: Hangi Bölüm Hangi Üniversitede Okunur?

Mimarlık, sanat ve matematik gibi birçok farklı disiplini bir arada gerektiren bir dal. Mimar Sinan Üniversitesi bu konuda en çok tercih edilen üniversiteler arasında. Ancak teknik üniversitelerin mimarlık alanındaki başarısı da göz ardı edilmemeli. İTÜ, ODTÜ, Bilkent ve Yıldız Teknik Üniversitesi, en yüksek taban puana sahip üniversiteler arasında.

Hukuk

Üniversite Kılavuzu 3: Hangi Bölüm Hangi Üniversitede Okunur?
Kaynak: Globe Views

Hukuk eğitiminde en iyi üniversitelerin başında Galatasaray, Ankara, Hacettepe ve İstanbul Üniversitesi geliyor. İstanbul ve Ankara Üniversitelerinin özellikle hakim ve savcılık sınavlarında yüksek başarı gösterdiği biliniyor. Vakıf üniversiteleri bazında ise, en yüksek taban puana sahip okulların başında Bilkent ve Yeditepe geliyor.

Sosyal Bilimler

Üniversite Kılavuzu 3: Hangi Bölüm Hangi Üniversitede Okunur?
Kaynak: SPC

Sosyal bilimler içerisinden en çok Psikoloji ve Uluslararası İlişkiler bölümleri tercih ediliyor. Bu bölümlerde de yine en kaliteli üniversitelerin başında Boğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri geliyor. ODTÜ, teknik bir üniversite olmasına rağmen puan sıralamasında üstlerde yer alıyor. Sosyal bilimler alanında tercih edebileceğiniz en iyi vakıf üniversiteleri arasında ise Koç, Bilkent ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi bulunuyor.

Tıp ve Sağlık Alanı

Üniversite Kılavuzu 3: Hangi Bölüm Hangi Üniversitede Okunur?

Tıp eğitiminde pratik imkanları oldukça önemli. Bu nedenle üniversitelerin hastanelerle olan anlaşmaların ve sunduğu imkanların iyi araştırılması gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında, vakıf üniversitelerinin iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Tercih ve puan sıralamasında Koç Üniversitesi en üst sırada bulunuyor, İstanbul Üniversitesi ise devlet üniversiteleri arasında en çok tercih edilen üniversite. Hacettepe, TOBB Ekonomi ve Teknoloji, Bahçeşehir ve Yeditepe Üniversiteleri de listenin üst sıralarında bulunuyor.

Kapak Görseli: Pinterest

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.