UNESCO Komitesi, Diyarbakır Sur Taslağını Tartışmadan Geçirdi

Ezgi Özkurt 15.07.2016

UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında, Diyarbakır merkez Sur İlçesi ile ilgili hazırlanan karar taslağı tartışmaya açılmadan olduğu gibi geçti.

İSTANBUL'da devam eden UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında Diyarbakır merkez Sur İlçesi ile ilgili hazırlanan karar taslağı tartışmaya açılmadan olduğu gibi geçti.

Kararda, devlet tarafından güvenlik durumu elverdiğinde, bir an önce varlığın korunma durumuna ilişkin hasar tespit çalışmasını yapıp sonuçlarının Dünya Miras Merkezi ve danışma kurullarına sunulmasını talep edildi.

Dünya Miras Komitesi tarafından, PKK'lı teröristlerin kazdığı hendekler ile kurulan barikatların kaldırılmasına yönelik operasyonlarında tahrip olan Sur'daki tarihi yapılar ile ilgili hazırlanan taslak raporda, Sur detayları şöyle sıralandı:

* Varlık ve anıtları üzerindeki tahribatı tespit etmek amaçlı bir özel ekip oluşturuldu. Özel ekibin değerlendirmesine göre Diyarbakır Kalesi, İçkale ve Hevsel Bahçeleri gibi alanlarda ciddi tahribat yok.

* Terörist hadiselerden dolayı varlığı korumak amaçlı geçici önlemler alındı. 82 burçlu kalenin bir çok geçişi bulunduğundan dolayı bunlar geçici olarak beton bloklarla kapatıldı. Güvenlik amaçlı bu önlem Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun aldığı kararla uyum içindedir. Bu bloklar ileri bir aşamada kaldırılacaktır;

* Burç ve surdaki tahribatlar doğal ve çevresel faktörlerden kaynaklıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığın 2016 yatırım planına bir Diyarbakır Kentsel Surları Koruma Master Planı dahil edildi. Bu yönde araştırmalar başlatıldı.

* Tampon bölgede, özellikle de Suriçi'nin mahallelerinde, tahribatlar tespit edildi.

* Türkiye'nin başbakanı, koruma dahil Suriçi için bir iyileştirme planını taahhüt etti.

UNESCO Komitesi, Diyarbakır Sur Taslağını Tartışmadan Geçirdi

"MİRASIN KORUNMASI KONUSUNDA ZORLUKLAR VAR"

Sur için Dünya Miras Merkezi, ICOMOS ve ICCROM'un analiz ve sonuçlarının da yer aldığı karar taslağında, son aylarda varlık ve tampon bölgesi yaygın saldırı ve akabinde güvenlik operasyonlarına maruz kaldığı, bu temelde edilen raporlara göre, varlığın tarihi yapıları ile tampon bölgesinde belli sayıda tarihi binalar ve anıtlarda tahribat yaşandığı belirtildi.

Diyarbakır'daki güvenlik durumunun, mirasın korunması konusunda zorluklar içermeye devam ettiği belirtilen taslak raporda şöyle denildi:

"Buna rağmen küçük çapta koruma girişimleri ile bazı ilerlemeler sağlanabildi. Devlet tarafının, varlığın üstün evrensel değeri (OUV), özgünlüğü ve bütünlüğünün devam ettirilmesine ilişkin çabası dikkate alındı. Varlığın gelecekte daha fazla tahribat görmeyip korunması için sorumlu yetkililerin imkan dahilinde tüm önlemleri alması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca güvenlik durumu elverdiğinde, sorumlu yetkililerin varlığın ve tampon bölgesinin korunma durumuna ilişkin geniş kapsamlı bir hasar tespit yapmasını tavsiye etmektedir. Operasyonel kılavuzla uyumlu bir şekilde, hasar tespitin sonuçlarını Dünya Miras Merkezi ve onun danışma kurullarına sunulması gerekmektedir.

Komitenin devlet tarafına bir başka tavsiyesi, ileriki bir aşamada uygun güvenlik şartları oluştuğunda, varlık üzerindeki tehditlerin doğası ve çapını değerlendirme ve alınması gereken uygun önlemleri önerebilme amaçlı, Dünya Miras Merkezi Danışma Kurullarından oluşan reaktif bir izleme misyonunu davet etmesidir."

Sur için hazırlanan ve tartışılmaya açılmadan toplantıdan geçirilen taslak karanının sonunda ise, kararlar şöyle sıralandı:

* Diyarbakır'da etkili olan durumla ilgili kaygılar ifade edilmektedir.

* Devlet tarafından varlığın ve tampon bölgesinin korunmasına ilişkin atılan adımları kabul etmekte ve gelecekte varlığa ilişkin herhangi bir tahribatın önüne geçilmesinin önemi vurgulamaktadır.

* Devlet tarafından güvenlik durumu elverdiğinde, bir an önce varlığın korunma durumuna ilişkin hasar tespit çalışmasını yapıp sonuçları Dünya Miras Merkezi ve danışma kurullarına sunulmasını talep edilmektedir.

* Ayrıca, devlet tarafından Dünya Miras Merkezi'ne 1 Şubat 2017 tarihine kadar varlığın korunma durumuna ilişkin bir güncellenmiş raporun sunulmasını ve Dünya Miras Komitesince 2017 yılında gerçekleştirilecek 41. oturumunda incelenmesi için yukarıda belirtilenleri uygulamasını talep etmektedir.

Kaynak: DHA

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.