Un Çuvallarının Arasından İlk Olimpiyat Madalyasına

Onur Ataş 22.08.2016

İlk olimpiyat madalyamızı kazandıran Ahmet Kireççi'yi daha yakından tanıyalım

Rio 2016 Yaz Olimpiyatları'nda artık sonlara doğru gelinirken, bu yazıda sizlere Olimpiyatlar'daki ilk madalyamızı Türkiye'ye kazandıran Ahmet Kireççi'den, nam-ı diğer Mersinli Ahmet'den bahsetmeye çalışacağız. 27 Ekim 1914'de Mersin'de dünyaya gelen milli güreşçimiz 17 yaşında spor yaşantısına başladı. İlk denemesi olan boks ve ardından atletizmde aradığını bulamadı. Fırıncı çıraklığı yaparken güreş hocalarının dikkatini çekti ve başarılarla dolu olan kariyerine bu vesile ile giriş yaptı.

İstanbul serüveni ise Kumkapı Güreş Kulübü'ne dahil olmasıyla başladı. Ardından 1933 yılında milli formayı giymeye hak kazandı ve daha 18 yaşındayken katıldığı ilk uluslararası turnuvada 87 kg grekoromende Balkan Şampiyonu olmayı başardı. Bu şampiyonlukları 79 kg grekoromen stilde 1937 ve 1940 yıllarında birer kez daha tekrarladı.

Un Çuvallarının Arasından İlk Olimpiyat Madalyasına

1936 Berlin Olimpiyatları ise Mersinli Ahmet'in tarih sayfalarına adını tam anlamıyla yazdırdığı organizasyon oldu. O tarihte 22 yaşında olan genç sporcu, 79 kg serbest stilde üçüncü olup genç Türkiye Cumhuriyeti'ne Olimpiyat tarihindeki ilk madalyasını kazandırdı. 1948 Londra Olimpiyatları'nda ise bu kez grekoromen ağır sıklette tüm rakiplerini yenerek altın madalyaya uzanan sporcumuz, Türk Olimpiyat tarihinde iki olimpiyatta madalya kazanan ilk sporcu olarak bir kez daha tarihe geçti. 1949 yılında profesyonel güreşi bıraktı ve bir süre daha İstanbul'da yaşadıktan sonra memleketi Mersin'e döndü. Burada ismi 'Olimpiyat Kıraathanesi' olan mekanını açtı. Bu kıraathanenin duvarlarını siyah beyaz güreş fotoğraflarıyla, içini renkli, sevecen, neşeli, şakacı kişiliği ile doldurdu. 17 Ağustos 1978 günü trafik kazası sonucu kaybettiğimiz şampiyon güreşçimizi rahmetle anıyor ve sizleri kendi hikayesini oldukça mütevazi ve sempatik şekilde anlattığı belgeselden bir kesitle baş başa bırakıyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.