Ukrayna'da Yabancılara Çalışma ve Oturma İzni

Ezgi Özkurt 05.10.2016

Ukrayna'da yabancılar için çalışma ve oturum izni alma prosedürleri kolaylaştırılıyor.

Ukrayna’da devlet, kalifiye yabancı çalışanları ve yabancı yatırımları ülkeye çekmek için yeni düzenlemelere hazırlanıyor.

Yasa tasarısı ilk oturumda onaylandı

Ukrayna Parlamentosu, yabancı ülke vatandaşlarının çalışma ve oturma izni alma prosedürlerinin basitleştirilmesini öngören yasa tasarısını ilk oturumda onayladı.

Yabancı yatırımların kayıt altına alınması zorunluluğu

Tasarı, ülkeye yabancı yatırım çekilmesinin önündeki bariyerlerin de azaltılmasını, yabancı yatırımların kayıt altına alınma zorunluluğunun kaldırılmasını öngörüyor.

Tasarıyı hazırlayanlar, yabancıların çalışma izni almasının kolaylaşmasının, kalifiye yabancı çalışanların ülkeye gelmesini teşvik edeceğini savunuyor. Özellikle yabancı şirketlerin Ukrayna’daki iştirakları için bu kararın önem taşıdığı belirtiliyor.

Yabancılara oturum izni verilmesi

Tasarıda ayrıca, Ukrayna şirketlerinde çalışmasalar bile, işletmelerde ciddi pay sahibi olan yabancı ülke vatandaşlarına oturum izni alma hakkı verilmesi teklif ediliyor.

Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’ya yabancı yatırım girişi ile ilgili prosedürlerin basitleştirilmesini öngören yasayı geçen Haziran ayında onaylamıştı.

Yasada, “prosedürlerin basitleştirilmesi yoluyla Ukrayna’nın yabancı yatırımlar için daha cazip hale getirilmesi” öngörülüyor.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.