Üç Tekerlekli “Solo”

Bihter Kartheuser 15.09.2016

Kanada’nın üç tekerlekli elektrikli aracı Solo, bu yılın sonunda piyasaya sunuluyor.

Çevreyi kirletmeleri, gürültülü olmaları ve trafik gibi faktörler yüzünden arabalara bir türlü ısınamadım. Özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirde sanırım trafik birçok kişinin karın ağrısı. Motorsikletlilere pek saygı duyulmamasına rağmen son yıllarda trafikte daha fazla motorsikletli görmek de mümkün hale geldi. Ama onların da egzozu var! Bu yazı her gün evden işe, işten eve mekik dokuyan ve çevre konusunda obsesif tavırlar sergileyen herkese gelsin!

Vancouver’daki Electra Meccanica Vehicles Corp. şirketi tek koltuklu Solo adlı aracının Kanada’da lansmanını yaptı. Yaklaşık 15 bin 500 dolar değerindeki aracın bu yılın sonunda Kanada ve Amerika piyasasına sunulması bekleniyor.

Üç Tekerlekli “Solo”

Electra Meccanica adına konuşan Jeff Holland, araç henüz piyasaya sunulmadan iki yüz kişinin depozito ödeyerek Solo’larını ayırttığını söylüyor. Depozito ödeyen kişiler 2017’nin ilk çeyreğinde araçlarına sahip olacaklar. Kanada ve Amerika piyasasından sonra şirket, Solo’nun dünya piyasasında satışını gerçekleştirmeye de hazırlanıyor.

Üç Tekerlekli “Solo”

Solo’yu Özel Kılan Özellikleri

Solo Kanada’da araba olarak sınıflandırılıyor, Amerika’nın 41 eyaletinde ise motorlu bisiklet olarak sınıflandırılıyor. Kullanıcıların kask takmak zorunda kalmayacakları ve motosiklet ehliyetine ihtiyaç duymayacakları bu araç, otomobillerin sahip olduğu air bag gibi güvenlik özelliklerine sahip olmasa da kendi sınıfında farklı güvenlik özellikleri mevcut. Ortalama hızla her gün evden işe, işten eve seyahat eden kişiler için ideal olan araç, back-up kamerası, yanlarına darbelerden korumak için inşa edilmiş krom alaşımlı tüpler, önde ve arkada alüminyum darbe alanlarıyla donatılmış. Solo’nun gövdesi de yine güçlü ve aynı zamanda hafif alüminyum alaşımdan üretilmiş.

Üç Tekerlekli “Solo”

Önde iki tekerleği, arkada tek tekerleği olan Solo 3 metre uzunluğunda ve önden normal bir araba gibi gözüküyor. Plakanın altında gizli bir fiş bulunuyor. Onu özel kılan özelliklerinden biri, lityum-iyon bataryaya sahip oluşu ve bir şarj edişte 160 kilometre yol yapması. 220 voltluk güç kaynağıyla üç saatte, 110 voltluk güç kaynağıyla 6 saatte tamamen şarj oluyor. En yüksek hızı saatte 120 kilometre ve 8 saniye içinde sıfırdan 100 kilometreye çıkabiliyor. Bu özelliğin Toyota Camry’dekiyle eşdeğerde olduğu söyleniyor. Bluetooth bağlantı özelliği, güç pencereleri ve anahtarsız giriş gibi havalı dijital özelliklere de sahip.

Üç Tekerlekli “Solo”

Dünya Çapında Bayilik Başvuruları

Solo’nun hedef kitlesi, çevre dostu, eviyle işi arasında mekik dokuyan beyaz yakalı kesim. Holland bu kişilerin yüzde 80’ninin hali hazırda işlerine giderken araçlarını tek başlarına sürdüklerini söylüyor. Amerika’da işle ev arasında gidilip gelinen yolun ortalama 80 kilometre olduğunu da belirtiyor. Yani Solo’nun tam şarj edildiğinde gideceği yolun yarısı kadar...

Electra Meccanica’nın geldiği aşamada, Solo’nun Amerika ve Kanada hükümetleri tarafından sertifikalandırılması ve vergi kredisi ya da diğer teşvik olanaklarıyla ilgili yanıt bekliyorlar. Bu süreç tamamlandığında mağazalar açarak satışa başlayacaklar. Şirket aynı zamanda bayilik için dünya çapında 35 başvuru aldığını ve bunları incelemekte olduklarını söylüyor.

Üç Tekerlekli “Solo”

Umarız Türkiye’de de şarj istasyonları artar, elektrikli araçların fiyatları biraz daha düşer ve bilinçli tüketicilerin sayısı artar da Solo’yu Türkiye yollarında da görme şansımız olur.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.