Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - 3

Oğuzcan Kervancı 24.09.2016

Daha ilk adımımı attığımdan beri beni büyüleyen şehir, üçüncü gününde etkisini daha da artırmıştı. Akdeniz'in incisi Barselona'yı mutlaka gezi rotanıza ekleyin.

Üçüncü Gün

Artık kendimizi şehirde daha rahat hissediyorduk. Neredeyse haritayı bırakıp gitmek istediğimiz yerlere öylece gidecektik. Ama tabii ki o kadar da değil. :) İlk iki güne nazaran daha sakin bir gün geçirmek istedik. Konakladığımız yerde kahvaltıyı yaptık ve son günümüze başladık.

İstikamet: Camp Nou

Futbola az çok ilgi duyan biri olarak Camp Nou'yu görmeden Barselona’yı terk etmek istemedim. Şehir merkezinden metro kullanarak stadyum civarına ulaştık. Stadyum, futbol maçları haricinde adeta tarihi bir müze ve turistik bir yer olarak kullanılıyordu. Burada müze ve stadyumu gezmek için bilet aldık.

Not: Eğer ISIC Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartına sahipseniz Avrupa'da pek çok yerde indirimden faydalanabiliyorsunuz. Biz de bu kartı kullanarak 25€'luk bileti 18€'ya almıştık.


Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - 3

Camp Nou tur paketinin içerisinde müze, basın tribünü, maç anlatım yeri, rakip takım soyunma odası, yedek kulübesi, basın toplantısı yapılan yer, çıkış tüneli yer alıyor. Kısacası futbolcular hariç her şeyi görüyorsunuz. Kulübün böyle bir tur düzenlemesi ve turistleri ağırması bana çok mantıklı gelmeye başlamıştı. Sonuç olarak kazanılan her kupa, oynayan her oyuncu, tasarlanan her bir forma tarihten bir parça ve aynı zamanda kulübün de bir parçasıydı. Barselona Kulübü de bunları kulübe ilgi duyanlara açmıştı. "Büyük kulüp nasıl olunur?" sorusuna pek çok yanıt alabildim burada.

Not: Tabii ki Arda Turan'ın formasını burada gördüğümüzde büyük gurur yaşadık.

Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - 3

Şans eseri bulduk seni: Arc de Triomf

Camp Nou'dan metroyla dönerken durakların arasında "Arc de Triomf" ilgimi çekti. Paris'te böyle bir tak olduğunu biliyordum ancak Barselona için aynısı geçerli değildi. Orada inip etrafa bir bakınalım dedik. Birden karşımıza kırmızı tuğlalardan çok güzel bir tak çıktı ve yer aldığı meydan da çok hareketli gözüküyordu. Çoğu yeri gelmeden önce gün gün olmasa da işaretlemiştik. Fakat bunların arasında Arc de Triomf'u, yani Zafer Takı'nı eklemeyi atlamışım. Meğer Barselona'daki bu yapı 1888'lerden beri oradaymış ve zamanında bir fuar için yapılmış. Üzerinde bu yüzden "Barselona Ulusları Karşılıyor" cümlesi yer alıyor.

Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - 3

Rengarenk "La Boqueria"

Dünyaca ünlü La Boqueria’ya Barselona’dan ayrılmadan önceki son akşam gitme fırsatı bulduk. İyi ki de gitmişiz. Çünkü Barselona denildiği zaman ilk aklıma gelen yerlerden birisi bu renkli pazar. La Boqueria, La Rambla Caddesi üzerinde kalıyordu. İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde böyle bir pazar olmasıyla hemen hemen aynı şey. Türkiye'de olduğumuz için meyve ve sebze açısından tabii ki çok şanslıyız ama bu pazarın bizler için de ilgi çekici olduğunu söylemeliyim. Burada meyve, sebze harici envaiçeşit deniz mahsülleri, baharat ve meyve suları da bulunuyor. Özellikle taptaze meyve sularını kesinlikle içmelisiniz. Ben hindistan cevizli olanı denemiştim ve çok çok güzeldi. Olsa da içsek. :) Fiyatların uygun olduğunu da belirtmeliyim. Buraya tok karınla gelmenizi tavsiye ederim.

Dikkat: Pazar günleri kapalıdır.

Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - 3
Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - 3

Son durak Barceloneta

Barselona’yı Paris, Londra gibi büyük şehirlerden ayıran önemli bir özelliği var: Çok sayıda kumsal ve temiz bir denize sahip. Çoğu Avrupa şehrine yazın gittiğiniz zaman sıcaktan bunalırsınız. Ama Barselona şehrindeki plajlar sıcak günlerde serinlemek için çok güzel bir alternatif sunuyor. İstanbul’da “iki dakika şu kumsala bir gideyim, denize gireyim” dediğininizi bir düşünsenize!

Bu girizgahtan sonra soluğu Barceloneta Plajı'nda aldık. Resmen arkanızda devasa bir şehir dururken kendinizi bir anda şehrin o yoğunluğundan atmış bir şekilde buluyorsunuz. Maalesef bizim gittiğimiz zaman daha sezon açılmamıştı ve denize yalnızca sörf yapmak için giriyorlardı. O yüzden muhtemelen fazlasıyla merak ettiğiniz deniz temizliği hakkında bir şey diyemeyeceğim ancak mavi bayraklı olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca plaj halka açık ve ücretsiz. Bir iki tane şezlong atıp beach club yapmamışlar...

Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - 3

Ve veda zamanı...

Çok güzel anılar ve görüntülerle dolu dolu geçen üç günün ardından Barselona'ya veda etme zamanı geldi. Eminim ki Gaudi'nin şehrinde daha onlarca görmediğim yer var. Dolayısıyla tekrar kavuşacağımızı düşünüyorum.

Avrupa'yı gezmeyi düşünüyorsanız, mutlaka bu şehri rotanıza eklemelisiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.