Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - I

Oğuzcan Kervancı 22.09.2016

Avrupa'nın kültürel ve tarihi açıdan en zengin şehirlerinden biri olan Barselona'ya adım atacağınız ilk dakikalardan itibaren büyülenmeye hazır olun.

Avrupa şehirleri özellikle tarihi ve mimarisi ile ilgimi çekiyordu. Ancak gitmek için bir türlü fırsat bulamamıştım. Kuzenimle verdiğimiz anlık bir karardan sonra üç şehir - sırasıyla Barselona, Paris ve Amsterdam - olmak üzere rotamızı belirledik. Şehir seçimlerimiz üzerine çok kafa yormasak da ilk varış noktamız olan Barselona’nın çok doğru bir karar olduğunu daha sonra anladık.

Avrupa’ya ilk kez çıkıyordum ve hayatım boyunca ilk defa seyahatle ilgili detayların tamamını kendi kendime hallediyor olacaktım. Bu sebeple detaylar gözümde büyüdükçe büyüyordu. Havalimanından şehir merkezine ulaşıma, yemek yerlerinden turistik yerleri nasıl bulacağımıza kadar kafamda pek çok soru işareti oluşmaya başladı. Ancak zaman geçtikçe çoğu sorumun cevabını buldum ve yolculuğa hazırdım.

Bir haftalık kısa turumuz başlıyor ve kuzenimle birlikte Barselona'ya gidiyordum. Ben de kendimce sizlere bu seyahatimiz hakkında ufak ipuçları ve görülmesi gereken yerler hakkında tavsiyelerde bulunmak istedim.

Sıfırıncı Gün

Günleri saymaya sıfırdan başlıyorum. Çünkü ilk gün talihsiz bir şekilde uçağımız rötar yaptı ve havalimanına akşam 5’te varmamız gerekirken 8’de vardık. Kısa bir seyahat için 3 saatin önemi büyük.

Havalimanına indiğimizde bizi sağanak yağmur karşıladı. Bu her ne kadar aksilik gibi dursa da şehir bize bir şekilde sıcaklığını hissettirmeye başlamıştı. Tatilimizin kalanına da yağmurla devam edeceğimizi düşünmüştük ki sonraki günlerde güneş Barselona’ya tekrar doğdu.

Havalimanından şehir merkezine ulaşım

Barselona’dan şehir merkezine ulaşmak çok kolay. Yaklaşık 25 dakikalık bir “Aerobus” yolculuğundan sonra havalimanından şehir merkezine yani “Plaça de Catalunya” bölgesine ulaşabiliyorsunuz. Terminal 2’ye vardığımız için Aerobus'un A2 hattını kullandık ve gidiş - dönüş bileti için yaklaşık 10€’luk bir ödeme yaptık. Aynı zamanda size ücretsiz şehir haritası ve ücretsiz Wi-Fi gibi imkanlar da sağlıyor. Aerobus’ı İstanbul’un Havaş’ı olarak aklınızda tutabilirsiniz.

Not: Daha çok düşük maliyetli olarak adlandırılan havayolları Terminal 2’yi kullanıyor. Eğer Terminal 1’e vardıysanız Aerobus A1’i kullanmanız gerekecektir.

İlk saatlerden "La Rambla"

Kalacağımız yer Barselona’nın en meşhur ve en turistik caddesi olan La Rambla'ya çok yakındı ve eşyalarımızı bırakıp hemen kendimizi buraya attık. Cadde, Barselona’nın en işlek meydanı “Plaça de Catalunya” ile “Port Vell”i yani Türkçesiyle Eski Liman'ı birbirine bağlıyordu. Sağanak yağışın etkisiyle biraz zorlansak da caddenin tamamını o akşam yürümeye kararlıydık. Yürürken burada hediyelik eşya dükkanları, kafeler ve alışveriş yerleri gördük. Sabaha daha hareketli bir yer olacağını o akşamdan anlamıştık. Caddeyi bitirdiğimizde en sonunda bizi devasa Kristof Kolomb heykeli karşılıyordu. 1888'de dikilen altmış metrelik heykel Kolomb'un Amerika'ya yaptığı ilk seyahatin ardından Barselona'ya yaptığı dönüşü simgeliyordu. Ardından Eski Liman'a gittik ve orada biraz deniz havasının tadını çıkardık. Şehir o havaya rağmen canlılığını koruyordu.

“Dünyada bitmesini istemediğim tek cadde” demiş İspanyol şair Federico Garcia Lorca. Haksız da sayılmaz.

Birinci Gün

Şehir içi ulaşım

Barselona yürüyerek gezmeye çok elverişli bir şehir. Bu yüzden şehri bol bol yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim. Ancak Nou Camp'a ya da Parc Guell’e gitmek istiyorsanız (ki bence istemelisiniz) toplu taşımayı kullanmanızı öneririm. Bunun için de TMB otomatlarından alacağınız on kullanımlık bilet olan "T10" işinizi görecektir. Bahsettiğim biletin fiyatı yaklaşık 10€ ve otobüs, metro gibi pek çok ulaşım aracında geçerli.

Not: TMB, Barselona'da toplu taşıma hizmetini veren şirkettir.

Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - I

İlk resmi durağımız: La Sagrada Familia

Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - I

Halk arasında bitmeyen kilise olarak da adlandırılan Sagrada Familia Bazilikası'na gitmek için sabahın erken saatlerinde yola koyulduk. Bunun için ilk defa metro ağını kullanmaya başladık.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Barselona’nın en önemli simgelerinden Sagrada Familia tüm ihtişamıyla bizi karşıladı. Hakikaten bu boyutta devasa ve tarihi bir yapı daha önce görmemiştim. 1880’li yıllarda İspanyol mimar Antoni Gaudi bu kilisenin inşaatını devralmış ve o günden bugüne hala inşası devam ediyor. Gaudi’nin 100. ölüm yıl dönümü olan 2026’da bu yapının bitirilmesi için hummalı bir çalışma yapılıyor.

Ara öneriler: Kesinlikle “Mapways”in Barselona metrosu için olan telefon uygulamasını indirmenizi tavsiye ederim. Buradan çevrimdışı olarak iki konum girdiğiniz zaman size hangi metroları kullanmanız ve hangi aktarmaları yapmanız gerektiğini söylüyor. Sürekli kullandık ve çok işimize yaradı. Uygulama demişken “Ulmon”u da indirmeyi unutmayın. İnternetiniz olmasa bile çevrimdışı haritasına sahip oluyor ve aynı zamanda sadece GPS’i kullanarak konumunuzu çok rahat bulabiliyorsunuz.

Casa Mila ve Casa Battlo

Sagrada Familia çevresinde bir süre dolaştık ve hediyelik eşya dükkanlarına uğradık. Ancak tabii ki her yerde geçerli olan kural "Turistik yer etrafı pahalıdır" burada da geçerliydi. Hediyelik eşyaları (magnet, anahtarlık, şapka, t-shirt vb.) nereden ucuza almanız gerektiğini birazdan söyleyeceğim.

Buradan sonraki yönümüzü yine, yeniden Gaudi'nin eserleri olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yerlerini alan Casa Battlo ve Casa Mila'ya çevirdik. Her iki bina da birbirine çok yakın konumlanmış ve yaklaşık 25-30 dakikalık keyifli bir yürüyüşün ardından buralara ulaştık. Daha önce de bahsettiğim gibi Barselona sokaklarında yürüyünce hem şehri daha iyi tanımış olduk hem de sokak yaşantısına daha da adapte olduk. Ayrıca hava durumu da artık bütün sıcaklığıyla yanımızdaydı.

Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - I

1910'da tasarımı ve inşası İspanyol mimar Gaudi tarafından tamamlanan Casa Mila Barselona'da Sagrada Familia'dan sonra en dikkat çeken yapıların başında geliyor. Binaya uzaktan baktığımız zaman balkonları adeta deniz dalgasını andırıyor. Aynı zamanda, binada belli bir renk hakim değil. Çünkü yapımında tamamen doğal taşlar kullanılmış. Çatı katındaki birbirinden ilginç bacalar da kesinlikle görülmeye değer!

Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - I

Gaudi'nin en sıradışı eserlerinden biri olan Casa Battlo da Barselona'da görülmesi gereken yerlerin arasına mutlaka alınmalı. İlk gördüğüm andan itibaren bende hayranlık uyandıran bu bina adeta masallardan fırlamış gibiydi. Görünümünden dolayı "kemik ev" olarak da adlandırılan binanın içini de gezmenizi öneririm. Gaudi burada dalgalı merdivenleri, oval ve şekilsiz pencereleri, ahşap kapıları ve şöminesiyle sizi başka diyarlara götürecek.

Üç Günde Gaudi'nin Şehri: Barselona - I

İspanya'nın ikinci büyük şehri Barselona'yı yaz yaz bitmez. Yazının ikinci kısmında tekrar görüşmek üzere.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.