Twitter Satılıyor Mu?

Serdar Demireren 02.10.2016

Sosyal medya kavramının öncülerinden Twitter’ın satış dedikoduları kulaktan kulağa yayılmaya başladı.

Aylık 313 milyon aktif kullanıcıya ulaşmasına rağmen beklenen ivmeli büyümeyi bir türlü gerçekleştiremeyen Twitter’da artık iyiden iyiye satış kararının görüşülmeye başlandığı belirtiliyor. Öyle ki, resmi bir açıklama olmamasına rağmen, Twitter’ın satış sürecini yürütmesi için Goldman Sachs ile anlaşıldığı ve tekliflerin alınmaya başlandığı bile dile getiriliyor.

Twitter Satılıyor Mu?

Eylül ayı sonuna doğru yayılmaya başlayan duyumlar Twitter’ın hisselerinde de artışa sebep oldu. Duyumların yayılmasıyla birlikte Twitter hisseleri %20’den fazla artış gösterdi. Twitter hisseleri 2014’ün başında 69$’dan işlem görürken, kötü gidiş etkisiyle bu sene Mayıs ayında 14$’a kadar gerilemişti.

Twitter Satılıyor Mu?

Şimdilik gelen duyumlar arasında öne çıkan firmalar Google, Facebook, Microsoft, Disney ve Salesforce olurken bazı özel sermayeler de bu alım ihtimalleri arasında yer alıyor. Elbette firmaların akıllarından geçen planları bilmesek de Twitter’ın potansiyel alıcılarını ve muhtemel alım nedenlerini sizler için derledik.

Salesforce

Firmalara özel iş analizi ve CRM ürünleri sunan Salesforce’un en önemli iş alanlarından biri veri analizi ve bu verilerin erişilebilirliği. Her gün tüketiciler ve firmalar tarafından Twitter’da milyonlarca byte’lık veriler oluşturuluyor. Her yazdığımız ve okuduğumuz tweet onlar için bir veri satırı anlamına geliyor. Bu yüzden de farklı bir iş modeli ile Salesforce’un Twitter üzerindeki verileri kullanarak gelebileceği noktanın sınırı yok.

Twitter Satılıyor Mu?

Google

Elbette dünya üzerinde üretilen her veriye bir noktadan dokunan teknoloji firması Google’ın bu dedikodular arasında olmaması şaşırtıcı olurdu. Özellikle Google’ın yapay zeka çalışmaları ve AdWords & AdSense gibi reklam ürünleri düşünüldüğünde, Twitter üzerinden sağlanacak veri akışı oldukça değerli hale geliyor. Ancak Google’ın bu ihtimaller arasında yer alması yalnızca Twitter ürünü ile ilgili olmayabilir. Twitter’ın sahibi olduğu video platformları Periscope ve Vine, Google’ın Youtube ile gerçekleştirmeye çalıştığı aktüel yayıncılığı da destekleyecek cinsten. Son dönemde Youtube üzerinden canlı yayın, oyun yayını ve benzeri yayıncı destekleyici ürünleri yayınlayan Google için bu ürünler oldukça yararlı olabilir.

Walt Disney

ESPN ve ABC kanallarının sahibi olan Walt Disney’in de bu alım dedikodularında adı oldukça sık anılıyor. Bunun gerekçelerinden biri ise firmanın “yeni” medyaya Twitter ile geçiş yapma isteği. Twitter birçok kullanıcı için anlık, kısa, bazen yanlış da olsa akıl filtresinden geçirildiğinde genellikle net bilgiler sunuyor. Klasik medyanın yetersiz kaldığı birçok alanda Twitter’ın sağladığı bilgi akışı tüm dünyayı değiştirebilecek güçte. İşte tüm bu medya gücü düşünüldüğünde Twitter, Walt Disney için doğru bir adım olarak görülüyor. Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’nin Walt Disney Yönetim Kurulunda olduğunu da bu bilgilere eklersek, sanırım tüm taşlar yerine oturmuş olacaktır.

Twitter Satılıyor Mu?

Facebook

Twitter, Google ve Facebook’un dışında kalan ve yakın zamanda satın alınabilecek tek büyük sosyal mecra. Ancak bu ihtimal Facebook’un sosyal medyadaki gücü için güzel bir senaryo olarak gözükse de sosyal medyanın tekelleşmesi gibi toplumsal soruları da yanında getirecektir. Sosyal medyayı yönetme ihtimalini bir kenara bırakırsak, Facebook’un geçmişte aktif olarak kullanmaya çalıştığı ancak istenilen seviyeye ulaşmayan “hashtag” kullanımı, yani haberleri kategorize etmek ve haber içeriği üretmek, Twitter’ın en başarılı olduğu alanlar. Bu da bu alımda Facebook’un kullanıcı verilerine ek olarak elde edebileceği ürünler arasında gösteriliyor.

Microsoft

Geçtiğimiz günlerde LinkedIn alımı ile karşımıza çıkan Microsoft için oluşturmuş bir alım senaryosu henüz yok. Ancak Skype ve LinkedIn alımları da çok beklendik senaryolar değildi. Bu yüzden, pek beklenmese de Microsoft’tan gelecek bir alım kararı kimseyi şaşırtmaz.

Özetlemek gerekirse, tüm alıcıların iştahını kabartan iki konu var: Twitter’ın verileri ve anlık habercilik alanında gelebileceği nokta. Her iki senaryoda da Twitter’ın gelecekte nasıl bir platforma dönüşeceğini tahmin etmek çok da kolay değil. Ancak kesin olan şu ki muhtemel bir alımda kullanıcıları daha farklı bir Twitter deneyimi bekleyecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.