Twin Peaks ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 İlginç Gerçek

Onur Arslan 08.06.2016

Dizilerin kralından ilginç gerçekler huzurlarınızda!

Geçtiğimiz günlerde yine bu sitede yayınlanmış olan Twin Peaks’in yeniden çevrimi ile ilgili yazıya istinaden, yıllardır sağda solda duyduğum ama bir türlü izleme fırsatını bulamadığım bu meşhur yapımı, çağ kapatıp çağ açan diziyi izlemeye karar verdim. Oturduk eşimle, her gün 2-3 bölüm ortalama ile birkaç haftada bitirdik. Öncelikle dizinin hastası olduğumuzu belirtelim. Kendisinden sonra gelen bir çok yapımı da etkilemiş olan Mark Frost, David Lynch ortak yapımı ile ilgili bulduğum bir kaç ilginç gerçeği sizlerle paylaşmak isterim.

Twin Peaks ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 İlginç Gerçek

1. Reflections: An Oral History of Twin Peaks adlı kitabın yazarı Brad Dukes’ten gelsin: Şu an MGM’de görev yapan ve Twin Peaks’in yayınlandığı dönemde Spelling Entertainment’ın kurucu ortağı olan Jules Haimovitz, Amerika’nın ünlü işadamlarından Carl Lindler’den, dizi henüz yayındayken bir telefon alır. Lindler, dizide, Laura Palmer karakterini kimin öldürdüğünü sorar. Sorunun kendisinden değil, dönemin Birleşik Devletler Başkanı George Bush’tan geldiğini, hatta ona da bu soruyu, yine dönemin Sovyetler Birliği lideri olan Mihail Gorbaçov’un sorduğunu belirtir.

Twin Peaks ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 İlginç Gerçek

2. Siyah Loca sahnesinde oyuncuların ürkütücü konuşmaları şu şekilde kurgulanmış: Önce tüm oyuncuların replikleri tersten ezberletilmiş ve bu şekilde oynamaları istenmiş. Kurgu aşamasında ise bu tersten yapılan konuşmalar, bu sefer düze çevrilerek, hem anlaşılır hem de daha korkunç olmaları sağlanmış.

Twin Peaks ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 İlginç Gerçek

3. Dizinin meşhur kötü varlığı BOB, Frank Silva adlı dekor tasarımcısı tarafından canlandırılmış. İlginç olan şu ki; Silva, çekim esnasında yatağın arkasında saklanmaktayken, kazayla görüntüye girmiş ve Lynch bunu Bob mitinin başlangıcı olarak kullanmaktan çekinmemiş (iyi de yapmış). Bu arada Silva’nın, Lynch ile başka birçok yapımında birlikte çalıştığını da belirtelim.

4. Dizinin ana karakterleri Ajan Cooper ve Şerif Truman, dizinin çekildiği Washington eyaletinin iki önemli figürünün isimlerinden esinlenilerek isimlendirilmişler. D.B. Cooper adlı zorba bir suçlu olan ve paraşütle bir uçaktan atladıktan sonra bir daha bulunamayan kişi Ajan Cooper ile aynı ismi taşırken; Şerif Truman, Amerikan Başkanlarından Harry S. Truman ile aynı ismi paylaşmakta. Hatta şerifin ofisinde duvarda asılı olan geyik (buck) kafasına asılı tabelada yazan “The Buck stopped here” cümlesi, Başkan Truman’ın mottosu olan “The Buck stops here”a göndermedir. Bir poker deyimi olan bu mottonun anlamı ise, hiçbir mazeret kabul etmeden sorumluluğu üstlenmektir.

Twin Peaks ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 İlginç Gerçek

5. Dizinin başında cesedi bulunan Laura Palmer karakterine can veren Sheryl Lee, daha sonraki bölümlerde diziye dahil olan ve Laura’nın aşırı benzediği kuzeniMaddy Ferguson rolünü de canlandırmıştır. Bu ikizimsi benzerliğin tek sebebi, David Lynch’in kendisinden çok etkilenmiş olması ve dizi boyunca kendisini görmek istemesiymiş.

Twin Peaks ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 İlginç Gerçek

6. Billy Wilder’ın ünlü Double Indemnity (1944) filminde Fred MacMurray tarafından canlandırılan Walter Neff adlı sigortacı karakter, Twin Peaks dizisinde de bir bir bölüm görünen sigortacıya esin kaynağı olmuş ve aynı adla ekrana gelmiştir.

Twin Peaks ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 İlginç Gerçek

7. Dizinin tuhaf psikiyatristi Dr. Jacoby (Russ Tamblyn), Terence McKenna adlı etnobotaniste bir saygı duruşudur. McKenna, etnobotani, şamanizm ve bilinç üzerine araştırmalar yapmış, halüsinatif maddelerin haz ve eğlence için değil, algı ve bilinci açacak, aşacak araçlar olarak kullanılmasını öneren bir düşünürdür. Amerika’da saykodelik peygamber (psychedelic prophet) olarak isimlendirilir.

Twin Peaks ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 İlginç Gerçek

8. Dizide arada bir ortaya çıkan Gordon Cole adlı karakter, yapımcı ve yönetmen David Lynch tarafından canlandırılmıştır. Lynch, bu karakterin bağıra bağıra konuşmasına gönderme yapmayı o kadar seviyormuş ki, DavidLynch.com adlı sitedeki kullanıcıların chat odalarına girdiği zamanlar büyük harflerle yazmayı alışkanlık edinmiş.Bu arada karakterin adı, Billy Wilder imzalı Sunset Blvd. (1950)’daki yan karakterlerden birinden geliyor. Lynch, bu filmin, sinematografisinin şekillenmesinde büyük etkisi olduğunu belirtiyor.

Twin Peaks ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 İlginç Gerçek

9. Dizinin pilot bölümü ile birlikte toplamda 4 bölümüne imza atmış olan yönetmen Lesli Linka Glatter, yönettiği her bölümde, dizinin de çekildiği Horne’s Hotel’degerçek bir konferans düzenleniyormuş. Bu tesadüfi durum için dizi takvimini asla değiştirmediklerini diziyi izleyenler anlamışlardır.

Twin Peaks ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 İlginç Gerçek

10. Alman RTL kanalının, dizinin ilk 20 bölümünden sonra kötü ratingler nedeni ile diziyi yayından kaldırıdığını; bunun nedeninin de rakip kanallardan SAT1’de, daha ilk bölüm yayınlanmadan önce katilin açıklanması olduğunu biliyor muydunuz?

Onur Arslan


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.