TV'den Çizgiye: Penny Dreadful & Orphan Black

Erdem Şimşek 15.10.2016

Önce televizyon dizisi olarak karşımıza çıkıp daha sonra çizgi romanları yayınlanan Penny Dreadful ve Orphan Black, çizgi romanlarında, eksik kalan ayrıntılara yer veriyor.

TV'den Çizgiye: Penny Dreadful & Orphan Black

Son yıllarda televizyonda ve beyaz perdede peş peşe çizgi roman uyarlamaları ile karşılaşıyoruz. Avengers, Thor, Captain America, Ant-Man, Spider-Man, Iron Man, X-Men, Guardians of the Galaxy, Batman, Superman, Suicide Squad, Agents of S.H.I.E.L.D., Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Gotham, Legends of Tomorrow, Flash, Arrow, Lucifer, Watchmen, Judge Dredd, Blade, Sin City, Men in Black, Dark Matter, Walking Dead... say say bitmez. Çizgi roman, tıpkı sinema gibi görsel ve metni bir kurgu içerisinde bir araya getirdiği için sinemanın çizgi romandan beslenmesi oldukça doğal. Peki tersini hiç duydunuz mu? Fazla duymasak da tersi de var elbet. Severek izlediğimiz iki dizi Penny Dreadful ve Orphan Black'in hikayeleri artık çizgi roman olarak yayınlanıyor. Bu örneklerin ileride çoğalacağı öngörüsü ile yazımızıda bu iki çizgi roman serisinde dizi izleyicilerinin neler bulabileceğini anlatacağız.

Orphan Black: Klon da bir candır!

Orphan Black, insan klonlamayı konu edinen ve Tatiana Maslany'nin bütün kolanları tek başına oynayarak döktürdüğü bir bilimkurgu dizisi. Sarah, Helena, Alison, Cosima, M.K. (ya da Veera), Beth... Tüm bu klonlar, birer klon olduklarından habersiz yaşamlarını sürdürmekteler. Ancak tabii ki yanlarında genellikle sevgilileri ya da kocaları olan gözlemciler eşliğinde. Yani bir deneyin ürünüler. Dizi de bu klonların birbirleri ile karşılaşmalarını ve farklı yapılara ve kişilere karşı mücadelelerini anlatıyor. Zaman zaman çok tekrara saran bir yapısı olsa da kendisini izlettiren, temposu hiç düşmeyen bir yapısı ve feminen bir atmosferi var. Tatiana Maslany'nin her karakterde farklılaşmasını izlemek çok keyifli. Her türlü övgüyü hak eden bir performans sergiliyor Maslany. Şu ana kadar dört sezonu yayınlanan dizi, beşinci sezon ile final yapacak. Her şeyin fazlası zarar diyerek bu kararı olumluyoruz. Çünkü konu biraz tıkanır nitelikte. Yine de son sezon sürprizlerini dört gözle de bekliyoruz.

TV'den Çizgiye: Penny Dreadful & Orphan Black

Avrupalı klonlarla tanışalım

Orphan Black'in IDW Publishing etiketiyle çıkartılan çizgi romanları şu ana kadar beşer sayılık iki seri olmak üzere toplam on sayıdan oluşuyor. İlk altı bölümlük seri açıkçası vasat bir içeriğe sahip. Birçok kısmı dizide izlediğimiz sahnelerin birebir çizgi romana geçirilmesi şeklinde. Tamam bunu biliyoruz diye çok üzerinde durmadan geçiyor insan. Yine de farklılıklar yok değil. Sırasıyla Sarah, Helena, Alison, Cosima ve Rachel olmak üzere her sayıda bir karaktere eğilen Orphan Black Vol. 1, karakterlere tek tek bakmak isteyenler için ideal. Diziden en çok ayrıldığı sayı Cosima sayısı. Bu sayıda Cosima'nın Delphine'den önceki sevgilisi ile tanışıyoruz. Orphan Black: Helsinki adıyla yayınlanan ikinci seri ise çok daha özel bir seri. İlk seriyi izlemeden direkt bu ikinci seriyi okuyabilirsiniz. Orhan Black: Helsinki, dizinin dördüncü sezonunda karşımıza M.K. kod adıyla çıkan Veera'nın geçmişine odaklanıyor. Seriyi okurken kendimi bambaşka bir Orphan Black izler gibi hissettim. Avrupa'da yaşayan Veera, Niki, Katja, Ania, Justyna, Effie,Sofie, Fay ve Femke ie bu seride tanışıyoruz. Dizide izlediğimiz klon karakterler kadar organize olmayan ve daha henüz tanışan bu klonlar, bir sürek avının hedefi durumuna dönüşüyor. Diziyi sevenler için farklı bir boyuta parantez açma hissi veren seri, tıpkı dizi gibi, akıcı bir yapıya sahip. Tek başına bir çizgi roman olarak özel bir yere konulamaz belki ama kötü değil ve dizideki eksikleri doldurması açısından kıymetli.

TV'den Çizgiye: Penny Dreadful & Orphan Black

Penny Dreadful: Nerede şimdi o eski dostlar!

Üçüncü sezonu ile final yapan Penny Dreadful, büyük oranda okültizm, edebiyat ve Hristiyanlıktan beslenen bir dizi. Vampirler, şeytanlar, cadılar ve bir kurtadam olduğu gibi, edebiyat tarihinden Dorian Gray, Van Helsing, Doktor Jekyll, Doktor Frankenstein ve canavarı gibi karakterler de yer alıyor. Eva Green'in canlandırdığı baş karakter Vanessa Ives, içinde kötülük de taşıyan doğaüstü güçlere sahip bir karakter. Şeytani güçler, kendisine (ya da içindeki ruhani varlığa) sahip olmak istiyorlar ve Vanessa'ya ve dünyaya musallat olmaya başlıyorlar. Dizinin ana hikayesi de Vanessa'nın hem içindeki güçle, hem kendisiyle hem de ona sahip olmaya çalışan kötü "efendi"lerle mücadelesi şeklinde. Bir özetle anlatması zor, çok uçlu bir yapısı var Penny Dreadful'un. Bu çok uçlu yapı, bazı yerlerinde "vay" dedirtirken, bazı yerlerde zayıf kaldığını hissettiriyor. Dolayısıyla dizi, izleyiciler açısından karar vermesi zor bir dizi. Kişisel fikrim ise dizinin heba olduğu yönünde. İyi başladı, ikinci sezon daha güzelleşti, üçüncü sezon ise konuyu toparlamamış bir hava içerinde sona erdi. Yine de onlar artık gözümde iyi hatırlanmayı hak eden eski dostlar olarak yerlerini aldılar.

TV'den Çizgiye: Penny Dreadful & Orphan Black

Eksik noktalar çizgi romanla tamamlanıyor

Penny Dreadful'un Titan Comics etiketiyle çıkan çizgi romanının şu ana kadar dört sayısı yayınlandı, ancak hikayeye ve gidişata bakarsak uzun soluklu bir proje olabilir. Bu yeni seri, dizide Vanessa ve Mina'nın deniz kıyısında karşılaşmaları ile başlıyor. Burası tanıdık, bildiğimiz sahne ama sonrası büyük oranda farklılaşıyor. Öteki tarafa geçen Mina, Vanessa'yı efendisine çekmeye çalışırken, bu kez farklı bir yol deniyor. Hatırlarsanız sahildeki sahnede Mina, Vanessa'ya evlendiğini söylüyordu ama bu dizide gereksiz bir ayrıntı olarak kalıyordu. İşte çizgi romanda önce Mina'nın kocası ile tanışıyoruz ve Mina, kocasını Vanessa'yı efendisine çekmek için kullanıyor. Şimdilik ana hikaye bu şekilde ama ayrıntılar oldukça güzel. Sanki seriyi yazanlar oturup bütün diziyi izlemiş, nerede eksik bir detay varsa onu not etmişler gibi. Önce Mina ve kocasının hikayesini, Sir Malcolm'un kızı ile uzaklaşmasına sebep olan hikayeyi izliyoruz, ardından Sir Malcolm ve Sembene'nin Afrika'da yaşadıklarını, oğlu Peter'ın ölümünü ilk kez resimde görüyoruz. Okurken, daha neleri gösterecekler acaba diye de merak ediyoruz. İlk dört sayıda daha Ethan, Victor, Dorian Gray gibi diğer ana karakterler hiç gözükmedi. Umuyoruz ki onlar da çıktıkça daha çok ayrıntı gelecek. Ayrıca ikinci sayıdan itibaren her sayının sonunda diziye dair ayrıntılar içeren yazılar var. Kamera arkaları gibi bilgiler içeren, neyi neden yaptıklarını anlatan yazılar. Louie De Martinis'in elinden çıkan çizimleri de çok başarılı olan Penny Dreadful çizgi romanlarını diziyi seven herkese şiddetle tavsiye ederim. Malumunuz, Penny Dreadful ismi, İngilizce ucuz ama çok satan fanzin tarzı kitapçıklardan geliyor. Belki de çizgi roman dünyasına geçerek, ismine de daha yakın bir noktaya döndü Penny Dreadful. Şimdi daha da ayrıntılanacağını düşünürsek en az dizisi kadar çok şey vaat ediyor.

TV'den Çizgiye: Penny Dreadful & Orphan Black

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.