Türkiye'nin Topyekun Savaş Tehlikesi

Oğuz Taktak 02.09.2016

"Suriye'deki Kürt oluşumunu ortadan kaldırabilecek tek şey topyekun savaş gibi duruyor"

Independent gazetesinin Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn'un haberine göre, Türkiye'nin Suriye'deki Cerablus operasyonuyla ve Kürtlerin bölgedeki hakimiyetiyle ilgili kritik analizler yaptı."Türklerin sınır ötesi Suriye harekâtı, sınırın karşı tarafında fiili bir Kürt yönetimi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Suriye'deki Kürt oluşumunu ortadan kaldırabilecek tek şey topyekün savaş gibi duruyor" dedi.

Türkiye'nin Topyekun Savaş Tehlikesi

"Bu durum ABD'yi zor bir tercih yapmaya itiyor. Türkiye'den gelebilecek akınlara karşı Kürt müttefiklerinin yanında durmaya devam edecekler mi?" dedi.

ABD'nin Suriyeli Kürtler ve Türkiye arasında bir ateşkesin sağlanması için çalıştığını, fakat, AKP hükümetinin terörist olarak gördüğü Suriyeli Kürtlerle asla bir anlaşma olamayacağı konusunda ısrarcı olduğunu söyledi. Independent gazetesindeki yazının devamı: "Ancak düşmanlarının sayısının artması IŞİD için hiçbir zaman kaygı unsuru değil. Çünkü bu unsurlar IŞİD'den nefret ettikleri kadar birbirlerine karşı da endişeliler. Özellikle Türkiye ve Suriyeli Kürtler her ne kadar IŞİD'le mücadele konusunda kararlı olduklarını dile getirseler de bugün en keskin zehirlerini birbirlerine karşı kullanmak üzere saklıyorlar. ABD IŞİD'in Cerablus'u elinde tutmak için savaşacağını düşünmüştü. IŞİD sadece Menbiç muharebesinde yaklaşık 1000 militanını yitirdi. Ancak örgüt Cerablus için savaşmaktansa Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhaliflerin kasabayı almasına izin verdi. Büyük ihtimalle örgütün liderleri, kaybedecekleri bir savaş için kaynak harcamayı akıllıca bulmadı.

Belki de Türkler'le Kürtler'in, kuzey Suriye'de IŞİD'le savaşmaktansa birbirleriyle çatışmaya gireceklerini de varsaymış olabilirler. Kuzey Suriye'de devlet benzeri bir yapı kuran Suriyeli Kürtler'in ABD hava kuvvetleriyle yürüttükleri başarılı müttefikliği devam ettirmeleri çok zor. ABD'yle müttefik olmaları, Kürtlerin kendilerine fazla güvenmesine ve ABD hava desteğinin devam edeceğine inanmalarına yol açtı. Kuzey Suriye'de bulunan Kürt egemenliğindeki bölgeler, Türkiye'den gelebilecek saldırılara karşı neredeyse savunmasız.''

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.