Türkiye'nin, Onun Gibi Gazetecilere İhtiyacı Var

İnci Vardar 09.08.2016

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Parti SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Can Dündar ile görüştü.

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Parti SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, sosyal paylaşım sitesindeki sayfasından gazeteci Can Dündar ile yaptığı görüşmeye ilişkin paylaşımda bulundu. Dündar ile birlikte bir fotoğrafını yayınlayan Gabriel, Türkiye'ye basın özgürlüğüne ilişkin eleştirilerde bulundu.

“Gazeteciler temelsiz şekilde tutuklandı"

Sigmar Gabriel paylaştığı yorumunda, Türkiye'de basın özgürlüğünün kısıtlanmaya devam ettiğini yazdı. Darbe girişiminden sonra düzinelerce gazetecinin temelsiz yere tutuklandığını iddia eden Gabriel, “Muhalif çok sayıda gazete ve televizyon, yetkili kurumlar tarafından kapatıldı" ifadesinde bulundu. SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Can Dündar'ı "Türk makamlarının en tanınan kurbanlarından biri" olarak nitelendirdi. Can Dündar'ın Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni iken devlet sırlarını açıklamaktan 6 Mayıs'ta, 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldığını ve aynı gün saldırıya uğradığını hatırlatan Almanya Başbakan Yardımcısı Gabriel, “Şans eseri saldırıda yaralanmadı" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, Onun Gibi Gazetecilere İhtiyacı Var

“Türkiye'nin onun gibi gazetecilere ihtiyacı var"

Sigmar Gabriel açıklamasında Can Dündar ile yaptığı görüşme hakkında şunları yazdı: “Türkiye'deki aktüel durumu ilk elden öğrenmek için Can Dündar ile buluştum. Duyduklarım bende büyük endişeye neden oldu. Türkiye'deki durum daha da güçleşiyor, ayrıca sadece gazeteciler için değil. Türkiye'de basın özgürlüğüne yönelik ağır saldırıları daha sert eleştirmeliyiz." Gabriel buna karşın, Türk Hükümeti ile tüm diyalog yollarını kapatmanın yanlış olacağını da ifade etti. Can Dündar ile buluşmanın kendisini derinden etkilediğini belirten Sigmar Gabriel, Türkiye'nin onun gibi gazetecilere ihtiyacı olduğu yorumunu yaptı.

Açıklamada görüşmenin nerede gerçekleştiği yazılmadı. Sigmar Gabriel'in sosyal medyadaki paylaşımına yüzlerce yorum yapıldı.

Sigmar Gabriel'in paylaşımına verilen Almanca cevaplar arasında, Can Dündar'ın, Türkiye'nin en iyi gazetecilerinden biri olduğu gibi yorumlar göze çarparken; Can Dündar'ın paylaşımına verilen yanıtlar ise ağırlıkla "Yine mi vatanı satıyorsun?" içerikli.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.